Да се приемат критерии за определяне на болничните дни след определени операции. Така ще е ясно при каква ситуация може да се ползва месец и кога по-малко. Това е една от мерките, записани в окончателния вариант за мерки срещу злоупотребите с болнични, които бяха обсъдени на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Работодателските организации вече обявиха, че при лапароскопски операции у нас се дават 30 дни, а в Германия - 3-4 дни.
Социалните партньори се разбраха да не се намаляват дните, които личните лекари могат да дават на болния без прекъсване и те остават 14, както досега. Няма да се намалява и общият брой дни годишно, които ще дават лекарските комисии.
Предвижда се още възможността за контрол на болния чрез повторна експертиза, но не от лекар, назначен от фирмата, а от независимо медицинско лице.
Социалните партньори са съгласни работодателят да има достъп до болничния лист на служителя и да го получат веднага, след като личният лекар го пусне.
От социалното министерство подкрепят идеята синдикатите и работодателите да участват в регионалните здравни съвети, но само когато се касае за техен работник.
Бизнесът обаче настоява работник, за когото се установи, че ползва болничен без да е болен, не само да връща обезщетението, но и да плаща глоба. Санкция да има и за лекаря, издал фалшив болничен. Когато болният е в Гърция или на риба, той не изпълнява режима, определен от доктора, аргументира се председателят на АИКБ Васил Велев. Според него тези хора са крадци, защото крадат от колегите си.
При повторно нарушение на лекаря да му се отнемат лекарските права, предлага още бизнесът.
Друга идея предвижда при дълги болнични работникът да минава на контролен преглед при доверен лекар на работодателя. Този лекар да има право да прецени дали фирмата да обжалва болничния.
От синдикатите се обявиха категорично против тези предложения. Според тях се отправят тежки и безпочвени обвинения към работниците. При повторен преглед от лекар на фирмата няма да се получи адекватна експертиза, защото с всеки ден състоянието на болния се мени, опонираха от КТ Подкрепа.
Ако се въведат строги рестрикции, се опасявам, че личните лекари ще спрат да дават болнични листове, коментира Николай Брънзалов от Българския лекарски съюз.