През октомври отбелязват Седмицата за информираност за склеродермия

През октомври отбелязват Седмицата за информираност за склеродермия

Белодробното засягане при това заболяване инвалидизира

Възниква често при млади хора във възрастовата група 30-50 г.

Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) ще посвети седмицата от 7 до 12 октомври на информираност за склеродермия, известна още като системна склероза. 

Склеродермията е хронично автоимунно заболяване на съединителната тъкан и е трето по честота след ревматоидния артрит и системния лупус. Възниква най-често при млади хора във възрастовата група 30-50 години, като жените са засегнати 7 пъти по-често от мъжете. В различните форми на склеродермията се увреждат различни органи.

„За трета поредна година ще наблегнем на склеродермията, този път на  белодробното засягане, тъй като то е инвалидизиращо, влошава качеството на живот на пациентите и има по-висок риск от летален край. Смятаме, че склеродермията не е толкова позната на обществото. При това диагностицирането на системната склероза не е лесно, защото се изискват широки познания, интердисциплинарен подход и качествена имунологична диагностика. Затова диагнозата се бави и се поставя трудно“, обясни Боряна Ботева – председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България. 

През седмицата за информираност за склеродермията ОПРЗБ предвижда да запише и излъчи в социалните мрежи подкаст с участието на ревматолога д-р Сание Джамбазова от УМБАЛ „Св. Георги“ Пловдив, пациент със системна склероза и с пациентския представител Боряна Ботева. 

От пациентската организация подготвят и визии за социалните мрежи, в които ще се акцентира върху  най-важните симптоми и разновидностите на системната склероза. Така хората ще научат повече за това заболяване и при нужда ще могат навреме да потърсят медицинска помощ.

От склеродермия в различните страни в Европа страдат от 7,2 до 33,9 на 100 000 души население. Затова това заболяване се счита за рядка болест. Пациентът може да има мускулна слабост, болки в ставите, оток, задебеляване на кожата, сърбеж; тежка умора, емоционални промени; задух, кашлица; храносмилателни проблеми, бъбречни проблеми. Увреждания на органите настъпват между 3 и 5 години от първите симптоми. Ето защо е толкова важна ранната диагностика.  

Белодробното засягане при системна склероза може да протече като пулмонална хипертония или белодробна фиброза. Пулмоналната артериална хипертония засяха около 15% от пациентите с прогресивна системна склероза. Белодробната фиброза се установява се при около 30% от болните. Интерстициалната белодробна болест засяга около 80% от пациентите с прогресивна системна склероза (ПСС), като около 25-30% от тях развиват прогресиращо заболяване в рамките на 5 години от началото на симптоматиката. 

Най-четени