Очаква се 2026 г. ваксината срещу варицела да стане задължителна
Вместо да заведат децата си на имунизация за варицела майки предпочитат да ги откарат на т. нар варицела партита, коментираха пред “Труд news” инфекционисти. Според тях родителките споделяли опит в интернет се уверявали, че тази шарка е лека и е за предпочитане да се изкара, вместо да се “боцкат” децата. В почти всички страни от ЕС ваксината срещу варицела е включена в задължителния имунизационен календар.
В България тази ваксина е препоръчителна и се заплаща. Прилага се в две дози, всяка от които струва около 80 лв. (в различни аптеки се предлага на цени от 76 до 82 лв.)
12 000 случая на варицела има у нас от началото на годината, много са, обяви проф. Тодор Кантарджиев. Според него е важно да се вземе решение дали ще се прави задължителна ваксинация срещу заболяването.
Епидемиологът подчерта, че по време на изолацията срещу коронавируса, това заболяване почти е изчезнало, което показва, че маските действат.
Варицелата е едно от най-честите инфекциозни вирусни заболявания в детска възраст. Причинява се от варицела-зостер вирус.
Варицела е едно от най-заразните заболявания - заразяват се около 90% от контактните на болен с варицела, които нямат изграден специфичен имунитет към причинителя.
Най-засегнати са децата от 5- до 9-годишна възраст, които представляват над 80% от заболелите.
Инкубационният период е от 1 до 3 седмици. Заразният период започва 1-2 дни преди появата на обрива и завършва когато всички кожни лезии се покрият с корички. Заболяването протича по-тежко и с повече усложнения при възрастни.
Характерният обрив започва внезапно и се съпровожда с рязко повишаване на температурата.
Обривите се появяват най-често по корема, но бързо обхващат мишниците и бедрата и се съпровождат от упорит сърбеж. В тези случаи се наблюдават мехурчета по лигавиците на устата, езика, мекото небце. Възможни са усложнения в резултат на вторични бактериални инфекции. Не са редки и усложнения в дихателната система на болните от варицела. При вторична бактериална инфекция заболяването може да завърши дори със смърт, ако не се предприеме своевременно лечение.
Ваксината се прилага в двудозова схема, като при деца на възраст 12 месеца - 12 години интервалът между двете дози трябва да е поне 1 месец, а при по-големите деца и при възрастни - 1-2 месеца.
Здравният министър Силви Кирилов обясни на кръгла маса в НС, че се очаква от следващата година ваксината срещу варицела и ротавируси да станат задължителни. Водели се разговори и за внос на ваксина срещу менингокок тип Б, каквато има във всички съседни на България страни и много педиатри я купуват оттам. Тази ваксина обаче ще е препоръчителна. Тя се прилага в две дози с интервал два месеца, а всяка доза струва около 300 лв.
За тази ваксина проф. Кантарджиев обясни, че се препоръчва от СЗО за държави, в които има около 10 болни на 100 000 население на година. Ние най-много сме имали 0,6. Няма да се включва в задължителната ваксинация, препоръчителната ще е, заяви проф. Кантарджиев.
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
“Ваксината за варицела трябва да стане задължителна и да влезе в имунизационния календар. Всяка година стотици деца боледуват, а след като има ваксина защо да не се избегне. Варицелата засяга най-вече децата в яслена възраст и в детските градини. Една ваксина ще спести излишни страдания. Това коментира д-р Веселка Мончева, която е шеф на дирекция “Заразни болести” в РЗИ-Благоевград. И в момента в Пиринско има 35 случая на варицела, заболяването се регистрира целогодишно и почти всяка седмица има десетки болни. Педиатрите не са длъжни да информират родителите за наличието на ваксина срещу варицела сега, защото тя не е задължителна. Майките трябва сами да се информират, но повечето не го правят, разчитат на кампании и коментари от роднини и близки. До скоро ваксината бе дефицитна и трудно се намираше, казват педиатрите от Благоевград. Те също смятат, че ваксината трябва да стане безплатна и задължителна.
Даниела Фархи,
Труд news, Варна
“Категорично подкрепям предложението на здравното министерство ваксината против варицела да влезе в имунизационния календар. Този процес бе започнал и почти завършен, преди да ни връхлети пандемията”, каза пред “Труд news” дългогодишният педиатър от Варна д-р Каролина Златева. Според нея ваксините против варицела са задължителни в почти всички европейски страни. “У нас също много родители имунизират децата си, въпреки че се налага да платят за това. Причината не са само възможните козметични дефекти. Като всяка вирусна инфекция и варицелата е непредвидима и може да доведе до тежки усложнения, включително менингит. Рискът остава и за преболедувалите, защото вирусът остава дремещ в организма и с напредване на възрастта и намаляване на имунитета, човек може да се разболее от херпес зостер”, обясни д-р Златева.