Синдикати и работодатели се разбраха: Платен отпуск след 4 месеца стаж

Социалните партньори не постигнаха съгласие за изчисляване на извънредния труд

9 часа станал работният ден у нас, твърдят синдикалисти

Работник да има право на платен отпуск след 4 месеца стаж, а не както досега след 8 месеца. По това предложение на социалното министерство за промяна в Кодекса на труда е постигнато съгласие между синдикатите и работодателите, каза за „Труд“ председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев след заседание на Тристранката.

Друга тема, по която има единомислие, е колективният трудов договор да може да става валиден след съгласие на всички национално представителни организации на работодателите и синдикатите. Първоначалният вариант беше той да се разпростира, ако са съгласни две организации, което щеше да доведе до сключване на картелни споразумения, посочи Велев.

Синдикати и работодатели обаче са против предложенията за промени в Кодекса на труда, касаещи извънредния труд.

От Министерството на труда и социалната политика предлагат да се позволи до 300 часа извънреден труд годишно, но само ако това се договори на браншово и отраслово ниво между синдикати и работодатели. Ако това не е залегнало в колективния трудов договор ,  извънредният труд не трябва да надхвърля 150 часа годишно.

Според работодателите обаче договарянето на извънредния труд трябва да става на ниво предприятие, а не да се спуска от чиновници от жълтите павета, каза Васил Велев. По думите на Димитър Манолов от КТ "Подкрепа" се създал тюрлю гювеч в Кодекса на труда с всичките предложения. Според синдикатите работният ден у нас ставал 9 часа и 12 минути на ден средногодишно. Те настояват да се запази осемчасовият работен ден и строго  регламентиране на извънредния труд.

Всички подкрепят предложението трудовите договори на осигуряващите се в Учителския пенсионен фонд да не бъдат прекратявани едностранно от работодателя до момента, до който не придобият право на пенсия за стаж и възраст.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика