"Спейс Екс" изстреля два сателита, които ще наблюдават водата на планетата

"Спейс Екс" изстреля два сателита, които ще наблюдават водата на планетата

Частната космическа компания "Спейс Екс" (SpaceX) качи на орбита във вторник два сателита с мисия да измерват с непостигната досега точност промените на агрегатното състояние на водата на Земята през следващите пет години. Изследванията трябва да установят колко лед се топи в Арктика и колко влиза в океаните, предаде БГНЕС.

Ракетата за многократна употреба "Фалкон" 9 излетя без проблеми от военната база Вандербърг в Калифорния със скъпоценния товар от два сателита, плод на партньорството между Германия и американската космическа агенция НАСА.

Спътниците поемат щафетата от мисията GRACE, която от 2002 до миналата година летяха над Земята, за да бъде изготвяна ежемесечна карта на промените в количеството на водата.

Как сателитите биха могли да "видят" или "претеглят" водата на планетата от околоземното космическо пространство? Като използват гравитацията.

Двата сателита, всеки с големина на автомобил, ще летят на около 220 км височина един до друг. Най-малките промени в масата под тях (планина, езеро, лед, порести скали...) предизвиква микропромяна в гравитацията като променя за момент разстоянието между двата сателита, измервано в микрони. С непрекъснато регистриране на промените в разстоянието се разчитат вариациите в масата на Земята под или на повърхността. Натрупването на информацията за промените с времето обозначава промяната на количеството вода: ледът, който се топи и отива в окените, водата, която се изпарява, дъждът, който зарежда подпочвения воден слой.

За "Спейс Екс" тези изстрелвания на спътници станаха рутинни. Това е десетият старт за годината, а първата степен на ракетата бе вече използвана през януари. Този път няма да има възстановяване.

Най-четени