Учени откриха доказателство, че е имало живот на Марс

Ново проучване установи, че дебели слоеве глина, открити на Марс, може да са осигурили необходимата смес от вода, минерали и спокойна среда за развитието на живот.

Учени от Тексаския университет в Остин и техни сътрудници са изследвали тези глинести терени и са установили, че повечето от тях са се образували близо до стоящи повърхностни водни басейни, открити по цялата планета преди милиарди години.

В ново проучване, публикувано в Nature Astronomy, изследователите също така отбелязват, че дебелите глинести слоеве могат да бъдат признак за небалансиран цикъл на водата и въглерода на древен Марс, което би могло да обясни защо на планетата изглежда липсват карбонатни скали на места, където биха се очаквали тук, на Земята.

В изявление водещият автор на изследването Риана Мур, която е провела изследването като постдокторант в Училището по геонауки към Тексаския университет в Джаксън, заяви:

„Тези райони имат много вода, но не много топографско издигане, така че са много стабилни. Ако имате стабилен терен, не разваляте потенциално обитаемата си среда. Благоприятните условия може да се запазят за по-дълги периоди от време."

Мур установи, че глините са открити предимно на ниски надморски височини близо до езерни находища, но далеч от долинни мрежи, където се смята, че водата е текла по-енергично през терена. Този баланс между химическото и физическото изветряне е довел до тяхното запазване във времето.

Съавторът Тим ​​Гудж, доцент в катедрата по науки за Земята и планетата на Джаксънското училище, каза, че глинената среда на Марс е подобна на тропическите места, където на Земята се намират дебели глинени слоеве.

 „На Земята местата, където сме склонни да виждаме най-дебелите глинести минерални последователности, са във влажни среди и такива с минимална физическа ерозия, която може да премахне новосъздадени продукти от изветряне", обясни той. „Тези резултати показват, че последният елемент е валиден и за Марс, докато има намеци и за първия.“

Изследователите предполагат, че глините може да са се образували, защото на Марс липсва тектонична активност, така че когато марсианските вулкани са изпускали въглероден диоксид в атмосферата, липсата на източник на нова реактивна скала би довела до задържане на парниковия газ - причинявайки по-топла и по-влажна планета.

Изследването е финансирано от НАСА и Канадския институт за напреднали изследвания.

Най-четени