Кенийка удари джакпота на маратона

Шампионът Стивън Киплагат бе закичен с лавров венец от Елен Гержиков (вляво), председател на Столичния общински съвет, и Анатоли Илиев, един от организаторите на най-масовата надпревара у нас. В маратона стартираха атлети от рекордните 48 страни, а по улиците на София бягаха над 4000 души. Снимка СПОРТАЛ

Кенийката Рут Матебо е големият победител в Софийския маратон. Чернокожата атлетка спечели за втора поредна година надпреварата, като преодоля 42,195 км за 2:35,21 часа. Но този път тя грабна и големия джакпот за титлите в други две състезания от веригата – във Варна и Стара Загора по-рано през сезона. Така Матебо си тръгна с чек за 28 000 лева от 90-хилядния награден фонд.

При мъжете най-бърз бе сънародникът й Стивън Киплагат, който преодоля трасето с рекорд - 2:14:06 ч, с 43 сек по-добро време от предишното върхово постижение на друг кениец - Бармао Кипроно от 2017-а. Най-добре от атлетите ни се представи угандиецът с наш паспорт Исмаил Сенанджи – десети с 2:29:30 часа, с което стана и шампион на България. Състезателят на варненския клуб „Евър“, чието семейство живее в морската ни столица, бе ?1 и през 2015-а. А титлата при жените взе Маринела Нинева, финиширала седма на 42,195 км. Националният ни рекордьор на 3000 м с препятствия Митко Ценов пък спечели на 10,550 м с 32,28 мин. Титлата от миналата година при дамите защити Радосвета Симеонова (38,53). Втора завърши Лиляна Георгиева, наричана Детето -чудо, която пропусна сезона през лятото заради неразбирателство с новия и стария й клуб – 41,10 мин.