Радев: Подписах указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор

Снимка: Денислав Стойчев/ Архив

Днес подписах указа за назначаването на г-н Иван Гешев за главен прокурор. Това обяви президентът Румен Радев на брифинг след срещата си с Гешев на "Дондуков" 2.

Той подчерта, че начинът на провеждане на избора трябва да поражда доверие в обществото, а не на съмнения.

"Те не бяха разсеяни с повторния избор на Гешев, но няма как да се вслушам обаче в призивите за нарушаване на конституцията. Няма да допусна точно президентът да наруши Конституцията", каза Румен Радев.

"Преди това го поканих в Президентството и ясно изразих своите очаквания за справедливост, отнасяща се еднакво за всички, които нарушават закона. Българите очакват развръзка за корупцията по високите етажи на властта, за Апартаментгейт, за БАБХ и мобилните инсинератори, за инфраструктурните проекти, за грабежа на КТБ... Изясняването на всички виновни и възмездието са истинският тест за новия главен прокурор. Не селективно посочване, а всички виновни", подчерта Радев.

В българския конституционен модел отчетността на главния прокурор приключва с избора му. Затова и обществото ни е особено чувствително към тази процедура, заяви президентът.

"Въпросът обаче е в цялостния модел на българската прокуратура, в нейното устройство и функции, в мястото й в съдебната система и връзките с други институции. Това е трудна тема, непокътната от 30 години, но нейната обществена значимост е особено актуална днес. Затова започвам широк обществен дебат за промени в Конституцията и ще поканя академичната общност, парламентарно представените партии, институции, професионални сдружения и граждански организации", каза Радев.

Цялото изявление на президента:

"Добър ден, уважаеми представители на медиите!

В началото на месеца върнах предложението на Висшия съдебен съвет /ВСС/ за главен прокурор и подчертах, че начинът на провеждане този избор трябва да създава доверие в обществото, а не да поражда съмнения. Повторното гласуване във ВСС не успя да ги разсее.

Няма как обаче да се вслушам в призивите за нарушаване на Конституцията, защото върховенството на закона е фундаментът на демокрацията. България ще просперира, когато започнем да уважаваме и спазваме законите. Затова няма да допусна точно президентът да наруши Конституцията, чието спазване винаги съм отстоявал.

Днес подписах указ за назначаване на г-н Иван Гешев за главен прокурор, като преди това го поканих за среща в президентството. Ясно изразих своите очаквания за справедливост, в чиято основа е независимата и ефективна прокуратура, отнасяща се еднакво към всички, нарушили закона – без оглед на социално положение, политическа принадлежност и участие във властта. Българите очакват развръзка за корупцията по високите етажи на властта, за скритите офшорни сметки, фирми и имоти зад граница на политици и магистрати, за „Апартаментгейт“, за Българската агенция за безопасност на храните и мобилните инсинератори, за безобразното качество на ремонти и инфраструктурни проекти и много други. За грабежа на КТБ. Изясняването на всички виновни лица и възмездието са истинският тест за новия главния прокурор. Искам да подчертая: не селективно посочвани, а всички виновни. От това зависи дали главният прокурор ще сбъдне надеждите на българите за законност и справедливост.

В българския конституционен модел отчетността на главния прокурор приключва с избора му. Затова и обществото ни е особено чувствително към тази процедура. Въпросът обаче е в цялостния модел на българската прокуратура, в нейното устройство и функции, в мястото й в съдебната система и връзките с други институции. Това е трудна тема, непокътната от 30 години, но нейната обществена значимост е особено актуална днес. Затова започвам широк обществен дебат за промени в Конституцията и ще поканя академичната общност, парламентарно представените партии, институции, професионални сдружения и граждански организации.

От ефективността на реформите в съдебната система зависи дали ще постигнем справедливост, пречупване на корупцията, качествено държавно управление и просперираща обществена среда.

Неведнъж съм заявявал, че бъдещето ни като нация зависи от нашата зрялост и общи усилия. България ще стане нормална европейска държава, когато обществото осъзнае своята сила и отговорност, когато се засили гражданското участие и контрол върху управлението и институциите.

Благодаря за вниманието!"

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България