21 години по-късно - "Хебър" отново ще играе в елита

10 дни преди клубът да навърши 104 г. и на връх празника на град Пазарджик местният „Хебър” се класира за 4-ото си участие в елита на футболна България. Пазарджишкият тим е създаден на 31 юли 1959 г. след обединението на „Бенковски“ и „Левски“, но се счита за продължител на създадения на 31 май 1918 г. отбор на местния „Ботев“.
До момента „Хебър“ имаше три участия в „А“ група (1989/90 – 14 място, 1991/92 – 16 място и 2000/01 – 9 място). Най-голямата легенда на клуба е Кирил Василев, който има най-голям брой мачове в елита – 56 и най-голям брой голове – 13.
„Хебър” си заслужи 4-ото участие в елитната ни футболна дивизия, след като победи опашкарят Септември Симитли с 2:1 с головете на Тодор Чаворски в 20-ата и на Китан Василев в 38-ата минута. За домакините точен бе Наджи Чибот в 68-ата минута.
Любопитното е, че баща и син Папазови са участвали в две от класиранията за „А” група – президентът на сегашния тим и бивш футболист Иван Папазов бе част от отбора при второто, а синът му Томислав – при сегашното класиране за участие в професионалния футбол.
След успеха днес на стадион „Георги Бенковски” в Пазарджик ще започне поставяне на осветление, за да бъдат покрити критериите за участие в най-престижната ни дивизия.
В другите мачове на основните конкуренти на тима за елита Спартак Варна завърши 1:1 с Монтана, а Етър победи с 3:2 Добруджа. По този начин новите членове на елита са Септември София, Спартак и „Хебър”. Етър ще играе бараж срещу Царско село или Ботев Враца.