3-годишно дете загина, близки обвиняват лекари (обзор)

3-годишно дете загина, близки обвиняват лекари (обзор)

Протест пред Спешното отделение след катастрофа край Враца

Дрегер уличи докторка за 1,44 промила алкохол, тя твърди, че не пие 

Автомобилът се обърнал със 100 км/ч

Дете на 3 години издъхна след катастрофа, а близките му протестираха в Спешното отделение на болницата във Враца. Те обвиниха медиците, че изпратените две линейки са закъснели, а лекарката от екипа, поел детето, е била пияна.

Тежката злополука станала около 18,50 ч на пътя от Враца за Криводол. 20-годишният К. Й. карал автомобил “Пежо”, до него пътувал 23-годишния Б. Д. На задната седалка била съпругата на спътника Р. Д., която държала в ръце 3-годишния си син. Детето нямало столче, нито колан. Валял дъжд и с около 100 км/ч Пежото поднесло по мокрия асфалт, излязло от платното и се обърнало в крайпътно дере. Майката и детето останали затиснати под колата.

Веднага след сигнала за катастрофата, пристигнали и роднини на пострадалите от близкото село Нефела. Дядото на детето Бисер Йорданов твърди, че заварил полицаи и пожарникари, с които заедно повдигнали обърнатата кола. Първо измъкнали детето, а после и снаха му. През това време още нямало линейки. Първият екип на Спешна помощ пристигнал и натоварили детето, а вторият дошъл след 2 минути и натоварили майката. Днес състоянието ѝ бе стабилизирано, но животът ѝ още е в опасност.

Близките на пострадалите пристигнали пред Спешното минути след линейките, но се оплакаха, че близо 2 часа никой не им казвал какво е състоянието на майката и детето. С полицейски дрегер била тествана обвиняваната от роднини д-р Димова и уредът показал 1,44 промила алкохол. Тя обаче твърди, че не е пила и още на мястото на катастрофата е заварила детето починало.

Окръжната прокуратура във Враца съобщи, че води дело за пътния инцидент. Засега няма обвиняеми, но вероятно на съд отива 20-годишният шофьор на Пежото, защото е карал с превишена скорост. Иначе тестовете му алкохол и дрога са отрицателни.

Прокуратурата е възложила на Медицински надзор пълна проверка във врачанското Спешно отделение дали са спазвани стандартите за оказване на помощ на пострадалите. Шефката д-р Галина Лещарска заяви, че ще уволни лекарката с положителната алкохолна проба.

Най-четени