Откриха телата на трите момчета, които изчезнаха във вълните край Дуранкулак
Морето раздели завинаги близнаци от Пловдив
Черен се оказа уикендът за плажовете в Бургаско и край Дуранкулак. Седем души се удавиха в бурното море. Страховитото мъртво вълнение взе поредните си жертви и скова от страх и плажуващи, и спасители.
Морето през уикенда стана страшно. Силен вятър и 4 - 5 бала вълнение, изправиха на нокти спасители и курортисти. Въпреки, че влизането на малки деца бе абсолютно забранено нищо не можеше да спре насочилите се към вълните майки и цели семейства с деца.
Трагедиите не закъсняха. Телата на три момчета, изчезнали в събота в бурното море край Дуранкулак, бяха открити след 24-часово издирване. Малко след 14 ч. в неделя вълните изхвърлили удавените деца на юг от неохраняемия плаж, където били видени за последно, научи "Труд". Момчетата, на възраст от 12 до 15 г., са от генералтошевското с. Спасово. В първия почивен ден с родителите си и други познати пристигнали да плажуват на неохраняема ивица между Крапец и Дуранкулак. Въпреки огромните вълни около 13 ч. децата влезли в морето заедно със свой приятел. Именно той първи подал сигнал, че ги няма, след като с мъка успял да излезе на брега. Момчето бягало близо 1 км до първия спасителен пост на север, в района на дуранкулашкия къмпинг "Космос". Разказало на спасителите, че влязло с тримата си приятели, но те изчезнали сред талазите. Водните гардове подали сигнал на тел. 112, тъй като нямат право да напускат вишката, на която се веел червен забранителен за къпане флаг. Цялата компания, заедно с полиция и доброволци до късна доба търсили децата без успех.
Три дни продължава бурното вълнение по Северното Черноморие. Във Варна и курортите край града жертви няма, но бяха спасени десетина нагълтали вода туристи, а двама са в реанимация - поляк и българин, пренебрегнали забраната да влизат в морето.
По Южното Черноморие се удавиха четирима – трима българи и молдовец. На плажа Слънчев бряг бе открит труп на мъж, на 50 – 60 години.
В Приморско, след работното време на спасителите, се удавил 24 годишен молдовски гражданин. Приятелите му забелязали, че се дави, но докато се организират да му помогнат, той изчезнал от очите им. Около 20.50 ч. на около два метра във водата, полицаите забелязвали тялото му.
Пак в Приморско, но на Южния плаж, се е удавил 27 годишен пловдивчанин. Спасителите забелязали двама давещи се и предприели действия по спасяването им. Успели обаче да извадят само единия, другият бил завлечен от мъртвото вълнение навътре в морето. Установено е, че спасеният е 27 годишния Ц.Н. от Пловдив, а брат му – близнак П.Н. е завлечен от бурното море.
Статистика
17 се удавиха от началото на сезона
Жертвите на морето от началото на сезона вече са 17. Такова нещо от години не се помни, коментират спасителите.
Официално от пресцентъра на областната управа в Бургас съобщиха, че през уикенда на тел. 112 е имало 20 сигнала за хора, които са в морето и викат за помощ. В Иракли се е давил туристи, който е спасен. На нос „Емине” къщо е бил спасен давещ се човек, две деца са били извадени от вълните, след като се развикали за помощ в басейни в Слънчев бряг.
„В събота вълнението на морето бе 6 бала, в неделя започнах дежурство с 4 бала вълнение, в късния следобед то падна до 3 бала”, каза пред „Труд” спасителят на Северния плаж Петър Русев.
Мъртвото вълнение е започнало още в първия ден на август. Морето буквално „се обърнало”. Огромни подводни ями на дъното дърпат навътре къпещите се.
Лодка връхлетя туристи в Крайморие
Рибарите искали да си купят бира
Неуправляема лодка се заби в плаж Крайморие край Бургас.
Двама бургазлии били в морето с лодката си за сафрид, изпили доста бири, но ги привършили. Без да му мислят, насочили лодката си към брега, за да отидат до някой магазин и да си купят още. Лодката преминала шамандурата, единият от "екипажа" скочил и заплувал "към супера", а другият тотално загубил контрол над морският съд. Силният вятър подел лодката и я понесъл към пясъка. В това време наоколо имало поне 40 туристи, които се къпели. Щом видял какво се случва, спасител на плажа в Крайморие скочил и бързо започнал да вади къпещите се.
В крайна сметка лодката заседнала на брега и в неделя катер я извадил от пясъка. Двамата бургазлии били отведени в полицията, взети са им проби за употреба на алкохол.
Факт
Дългите открити плажове са най-опасни
Дългите и открити плажове са най-рискови за възникване на подводни течения, защото при бурен вятър там се вдигат високи вълни, които дълбаят големи ями на линията на прибоя, твърдят дългогодишни спасители. Във Варненско има поне 15 такива ивици, част от които са без охрана. Такава е трудно достъпната Паша дере, където водата е най-чиста. Завет обаче няма, а дъното изведнъж става дълбоко на метър от брега. Това важи и за части от Кабакум и Златни пясъци. Огромният плаж на Шкорпиловци също е сред опасните, а водач на листата е 2-километровата ивица на Камчия. Там най-често стават тежки и фатални инциденти, тъй като при вливането на едноименната река в морето често стават големи водовъртежи.
Съвети за родители
Не обръщайте гръб на детето
Дори за секунда не обръщайте гръб на малко дете докато е във водата. Без значение дали сте на басейн или край морето, малчуганите трябва да са ви непрекъснато пред очите. Създайте правила да не тичате с хлапето си близо до водата. Внимавайте с количествата играчки, които вземате за плуване в морето. Бъдете плътно до детето си дори да е с пояс или надуваеми ръкавели.
Специалистите съветват да се започне с уроците за плуване около 4-годишна възраст. Не внушавайте страх от водата на детето си, а го приучете да има безопасно поведение на плажа. Ако сте любители на разходките с лодки, то задължително ползвайте за регулируема спасителна жилетка. За децата до три годинки се препоръчват целите бански костюми. Производителите на бебешки и детски артикули вече предлагат и такива с UV защита.
Георги Есов, главен спасител на варненските плажове:
След голямата вълна идва опасно мъртво течение
Бурни вълни има още от юни
Повече от 3 дни бурни вълни заливат крайбрежието ни, а след тях идва опасният Мъртвак, който тази година се появява периодично още от началото на юни. Това обясни пред "Труд" Георги Есов, началник на спасителите на градските ивици във Варна. Подводни течения има и сега, сутрин, когато морето е сравнително тихо. Щом се вдигне голяма вълна, те изчезват, но стихне ли, водата си търси път към дълбокото и оформя цели подводни реки между ямите, издълбани от мощните талази, поясни доайенът. Според него през август морето може да остане опасно седмица и повече, но туристите не искат да чакат и мнозина пренебрегват забраната да се къпят.
"Тук всеки смята, че е плувец, докато не закъса. Глас не ми остана тези дни да викам", не скри огорчението си Есов. Негови колеги предупредиха, че забраната трябва да се спазва, дори и видимо да няма пенести големи вълни.
"Ако морето изглежда почти спокойно, а се вее червен флаг, значи има Мъртвак. Докато преброиш до 5, те дръпва навътре, все едно си попаднал в бързей", казват те. Съветът им към всички попаднали в мъртво вълнение е да се отпуснат и да плуват успоредно на брега.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш