Европейският съюз стартира мащабна инициатива на стойност 500 милиона евро (приблизително 566,6 милиона долара) за привличане на водещи учени на континента. Това заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, говорейки заедно с френския президент Еманюел Макрон в университета Сорбона в Париж, съобщава Ройтерс.
Причината за това решение бяха влошените отношения между администрацията на американския президент Доналд Тръмп и американските университети и намаляването на финансирането за наука от Белия дом. „Призоваваме изследователи от цял свят да се обединят и да се присъединят към нас. Ако цените свободата, елате и ни помогнете да останем свободни“, каза Макрон.
Отпуснатите средства ще бъдат използвани за финансиране на изследователски проекти и частично покриване на разходите на университетите за привличане на чуждестранни специалисти, уточниха ръководителят на ЕК и френският президент. Освен това фон дер Лайен изрази надежда, че страните от ЕС ще увеличат публичните инвестиции в наука до 3% от БВП до 2030 г. Макрон от своя страна обеща да допринесе със 100 милиона евро от името на Франция, но все още не е ясно дали тази сума ще бъде включена в общия пакет или ще бъде допълнителна вноска.
Съобщението идва на фона на нарастваща криза в американската научна общност. След завръщането си в Белия дом, Доналд Тръмп започна кампания за натиск върху университетите, замразявайки федералното финансиране, започвайки разследвания и отнемайки визите за чуждестранни студенти. Администрацията на Тръмп обвинява университетите в разпространение на „антисемитска, антиамериканска, марксистка и радикално лява идеология“.
През април Министерството на образованието на САЩ лиши Харвардския университет от 2,2 милиарда долара държавно финансиране, както и отмени договори на стойност 60 милиона долара и две изследователски гранта на стойност 2,7 милиона долара.