Майор от военната авиация на Украйна съобщавал на Русия къде са базирани Ф-16 и "Мираж 2000"

Офицер от военновъздушните сили на Украйна беше задържан по обвинение, че е шпионирал в полза на Русия, като е разкрил местонахождението на изтребители Ф-16 и "Мираж 2000", съобщи Службата за сигурност на Украйна (СБУ).

Военният, който е с чин майор и е инструктор, е обвинен, че е помагал на Русия да извършва въздушни удари, като е предоставял координати и е предлагал тактика за нанасяне на удари, се казва в информацията.

"По-специално, приоритетни цели на противника са били летища, където са били базирани Ф-16, "Мираж 2000" и Су-24", се казва в съобщението. Ф-16 са американско производство, "Мираж" са френски, докато Су-24 е по-стар реактивен бомбардировач съветско производство, информира БТА.

Агентът е събирал координатите на местоположението на тези самолети, разписанията и реда на тяхното излитане."

От ССУ заявиха, че заподозреният е предал на руското военно разузнаване и данни за личния състав и бойната тактика на украинските военновъздушни сили.

Москва редовно взима на прицел летища и военни бази на територията на Украйна, особено в районите, където според нея се намират оръжия, предоставени от Запада, като самолетите Ф-16 или "Мираж". Двата вида самолети бяха от решаващо значение за укрепване на защитата на Украйна срещу нарастващите руски въздушни удари и за ограничаване  напредъка на бойното поле в три и половина годишната пълномащабна инвазия на Москва.

Най-четени