Губи се политическо време заради Скопие и Белград
В Австрия няма нелегални мигранти, преминали през България и Румъния. Това заяви Ангел Джамбазки, съпредседател на ВМРО и председател на делегацията на ВМРО в групата на ЕКР в ЕП, по време на шестата конференция „Западни Балкани“, която се проведе в Националния дворец на културата.
„Австрия казва „ние не желаем разширяване на Шенгенското пространство, защото идва нелегална миграция“. Само че няма нито един нелегален имигрант, влязъл в Австрия и минал през Румъния или България. На този човек или трябва да са му подарили грешна карта на Земното кълбо, рисувана много отдавна от третокласник, или някой просто го е пуснал там с парашут. Нелегалните имигранти, които се озовават в Австрия не минават по този път. Този аргумент е фалшив и не е верен“, каза Джамбазки и подчерта отговорността именно на Австрия и Германия за нелегалната миграция.
Той наблегна на факта, че почти без изключения държавите - кандидати (или бъдещи кандидати) се стараят да изпълняват критериите за присъединяване.
„Има какво да се желае по отношение на критериите за спазване на човешки права и право на самоопределение от Белград и от Скопие. Това е основният препъникамък за започване на мащабни преговори за присъединяване на всички държави от Западните Балкани към Европейския съюз. И тук е място да призовем обществениците в Сърбия и Северна Македония да направят така, че да не спъват всички останали. Да не ги бавят, да не губят тяхното време, защото нито Косово, нито Албания, нито Босна, нито Черна гора заслужават да губят политическо време заради поведението на властите в Скопие и до голяма степен в Белград“, каза Джамбазки.
Членът на Европейския парламент наблегна специално на трансформацията, която се случва в ЕС, както и на факта, че страните от Западните Балкани плащат цената на политическите битки в Брюксел.
Шестата конференция „Западни Балкани“ се организира от Фондацията за европейска реформа New Direction, чийто вицепрезидент е Ангел Джамбазки. Съорганизатори са „Варшавски институт“ и Младежка мрежа за европейска демокрация (EDYN).
Развитието на Западните Балкани бе дискутирано в София от високопоставени европейски политици и експерти в областта на геополитиката, международните отношения и националната сигурност.
Евродепутатът Андрей Слабаков се включи в панела „Медийна свобода и плурализъм от Западните Балкани“.
На Западните Балкани имаме много големи проблеми и те са предимно политически, свързани най-вече със Северна Македония, където антибългаризмът е официална държавна политика, както и със Сърбия, заяви членът на ЕП Андрей Слабаков.“Тези две държави винаги изваждат на показ ужасни неща - как България е фашистка държава. Последното, което чух от Сърбия, е, че не можели да признаят българско малцинство, защото ние не признаваме сръбско. В България сръбско малцинство няма. Ако видите откъснатите територии от България, които са дадени на Сърбия, ще разберете, че на много километри навътре населението е българско. Същото важи и за Република Северна Македония, където по моите спомени македонци е имало от 1946 г. Това са държави, които използват антибългарщината за своите политически интереси“, каза Слабаков в панела „Медийна свобода и плурализъм от Западните Балкани“.
В събитието участваха още представителите в Европейския парламент Ладислав Илчич (Хърватски сувернисти, ЕКР), Ришард Чарнецки (Право и Справедливост, ЕКР - Полша), Марко Миланович Литре, народен представител в Хърватския парламент, заместник-председател на фондация „New Direction“ (Хърватски сувернисти, ЕКР) Теута Водо, бивш заместник-министър на правосъдието на Албания, доцент в Universite' Paris Cite' и Sciences Po Париж, изследовател в IPSE, както и политици от региона, професори, журналисти и общественици, депутати, младежки лидери, политолози и др.
Председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов обяви, че преди евроизборите догодина хората в държавите от Западните Балкани трябва да разберат „колко е важно да внесем разум, спокойствие и практицизъм в отвратително идеологическа среда и да се внесе здрав разум в ЕС“. „В Западните Балкани имаме два основни проблема. Единият е, че ние, помежду си, не сме си изчистили взаимоотношенията. Народите на Балканите са имали тежка историческа съдба. Много често насъсквани и подстрекавани от държави, които са по-далече от Балканите. Но е факт, че имаме много наслагвания помежду си. И това е изключително удобно за подобни чиновници, като тези в момента в Брюксел, за да ни слагат настрана и да си намират реални основания като пречки за присъединяване на народите към Европейския съюз. България, да речем, има огромен проблем с присъединяването в Шенген. Ние отдавна отговаряме на всички критерии, но това няма никакво значение за чиновниците в Брюксел. И това е най-жалкото - когато съюз от свободни държави постави ясни критерии, и когато дадена държава ги изпълни, това да няма никакво значение. Това демотивира и обезсмисля до голяма степен борбата, която води всеки народ в собствената си страна“, заяви Тошко Йорданов.