Помощна на България за Украйна не е безвъзмездна. Тя се заплаща от европейски фондове или от европейски държави, които вместо военна помощ предоставят финансови средства. И тя се компенсира по определена формула, чрез определени коефициенти. В този смисъл, досега България е получила една много сериозна сума. Става въпрос за милиони левове. Това заяви в предаването „Офанзива с Любомир Огнянов” по NOVA News коментира бившият министър на отбраната Ангел Найденов.
"Замразяването на помощта на САЩ за Украйна стана известно буквално в последните часове. Не беше ясно само дали спирането на американските програми за международно подпомагане ще включват и помощта за Украйна. По-късно стана ясно, че изключение се прави само за Израел и Египет. При всички случаи, това решение за спиране на помощта ще се отрази негативно на Украйна. Искам само да припомня ситуацията около тези шестмесечни дебати в Конгреса на САЩ по предоставянето на пакета от 60 милиарда долара помощ и как това се отрази на фронтовата линия. На практика, това облекчи настъплението на руските части", обясни той.
Найденов припомни, че в рамките на миналата година Русия е успяла да овладее над 4100 квадратни километра територия - което е значително повече отколкото през предходната година."Още повече, че знаем какви са съотношенията в ресурсите и на Украйнам и на Русия. На този фон идват призивите на Върховният представител на Европейския съюз за външната политика Кая Калас и на генералният секретар на НАТО Марк Рюте - не просто за запазване, а за увеличаване на военната подкрепа за Украйна", подчерта той.
Бившият военен министър коментира и разменените реплики между руския президент Владимир Путин и американския му колега за спиране на войната в Украйна. "Изявленията вървят в една приятелска, дружеска и много топла атмосфера. Но ще видим дали тази тактика, която се прилага, и е по-подходяща за преговори и бизнес сделки - дали в крайна сметка ще се осъществи и с какъв резултат. Няма никакво съмнение, че настоящата година се свързва с надеждата, ако не траен мир - то поне да се постигне временно примирие, прекратяване на сраженията, прекратяване на огъня. Аз лично очаквам тази година да се проведат преговори. Дали очаквам някакво споразумение за прекратяване на огъня - по-скоро да. Но, ако ме питате, дали можем да очакваме траен мир - отговорът ми е по-скоро не", заяви Найденов.
По думите му е много важно кой ще седне на масата на преговорите. "Дали това ще бъде единствено американската и руската страна, и дали в тези преговори ще участва Украйна и Европа, в лицето на Европейския съюз. Много е важно, поне от украинска гледна точка, Киев да подходи към тези преговори от достатъчно силна позиция. Тоест тя да продължава да разчита на помощта, и то не само военна, на Европа и на САЩ, за да не бъде сама в тези преговори с Русия и да получи недвусмислени гаранции за своята сигурност при сключването на мирно споразумение".
На въпрос как да може да се тълкува призива на Марк Рюте ЕС да плати предоставеното от САЩ въоръжение на Украйна, Найденов отговори: "По отношение на цената можем да разсъждаваме в няколко посоки. Първата е увеличаване на военното производство и съответно на военната подкрепа от страна на Европа, в частност на Европейския съюз, за сметка на дела на помощта от Съединените щати. Втората възможност е увеличаване на финансирането от страна на Европа, което би включило и компенсирането на предоставеното въоръжение и съответно военна техника от страните, в конкретния случай от САЩ на Украйна. Помощта, която България предоставя на Киев, не е безвъзмездна. Тя се заплаща от европейски фондове или от европейски държави, които вместо военна помощ предоставят финансови средства. И тя се компенсира по определена формула, чрез определени коефициенти. В този смисъл, досега България е получила една много сериозна сума, която е съизмерима със стойността на част от големите модернизационни проекти. Освен големите модернизационни проекти на стойност милиарди, има и други проекти - където сумите не се измерват с милиарди. С със стотици милиони лева", заяви той.
И допълни: "Сделката, която беше одобрена с решение на Министерския съвет, по която трябваше да бъдат опреснени боеприпасите на Българската армия, т.е. предоставяне на стари боеприпаси на военните заводи, срещу което те получават нови - също е на стойност, която се приближава до тази сума, която споменах като компенсация, която сме получили. Т.е. ако България беше изразходвала средства за унищожаване на старите боеприпаси и за закупуване на нови, това щеше да струва толкова, колкото досега сме получили от тази замяна на стари срещу нови".