Председателят на Европейския съвет заяви, че ЕС е ангажиран с европейското бъдеще на Босна, докато посещаваше Сараево във вторник, за да се срещне с членовете на тристранното председателство в рамките на обиколката си на Балканите, съобщава Euronews.
След пътуването си до Белград председателят на Европейския съвет Антонио Коща посети Сараево във вторник в рамките на обиколката си на Балканите. При пристигането си той беше топло посрещнат, преди да се срещне с босненското председателство.
В изявление ръководителят на Европейския съвет обяви, че ЕС „остава ангажиран“ с европейското бъдеще на страната. Той също така похвали Желка Цвиянович, Денис Бечирович и Желко Комшич - членове на тристранното председателство на страната от Западните Балкани - за ролята им в поддържането на стабилността и сигурността в страната и региона.
Напоследък във вътрешнополитически план назрява напрежение заради действията на лидера на Република Сръбска (РС) Милорад Додик, които държавните органи осъдиха за подкопаване на конституционния ред в страната.
Западните сили и ЕС осъдиха Додик за провокациите му, след като той предположи, че Дейтънското споразумение - мирното споразумение, което официално сложи край на войната в Босна през 1995 г., е изчерпало целта си.
В изказването си Коща подчерта значението на Дейтънското споразумение, чиято 30-годишнина ще бъде отбелязана тази година.
„И тази година, по повод 30-годишнината от геноцида в Сребреница и Дейтънското (и) Парижкото споразумение, смятам, че е важно да си припомним това послание“, каза Коща.
Коща също така изтъкна, че са необходими някои реформи, за да се гарантира, че Босна ще продължи да върви по пътя към членство в ЕС.
„Необходимо е одобряването на два закона за съдебната власт, назначаването на главен преговарящ и приемането на програмата за реформи, за да се придвижим към Босна и Херцеговина по европейския път”, добави още Коща.
Босна е единствената страна, която не се възползва от Плана за растеж на ЕС за Западните Балкани. Коста подчерта, че провеждането на тези реформи е от първостепенно значение, за да се гарантира, че гражданите на Босна ще се възползват от плана на ЕС.