Жегата в Европа взе четири жертви и причини хаос в множество държави

Топлинна вълна в Европа отне четири живота и предизвика широко разпространени горски пожари, а ядрен реактор в Швейцария беше принуден да спре работа на фона на покачващите се температури.

Испанските власти заявиха в сряда, че двама души са загинали при горски пожар в Каталуния ден по-рано. Френският министър на енергетиката също съобщи за два смъртни случая, свързани с горещата вълна, както и за 300 души, приети в болница в цялата страна.

Екстремните температури накараха Италия да издаде червен код за опасност за 18 града, докато Турция също се бори с горски пожари.

Метеоролозите описаха настоящата топлинна вълна като „изключителна“ поради необичайно ранното ѝ пристигане през лятото в Европа.

В Испания пожарът в Торефета, Каталуния, опустоши няколко ферми и засегна площ от приблизително 40 километра. Въпреки че е до голяма степен овладян, властите очакват още ветрове и гръмотевични бури в сряда, което ще създаде още предизвикателства.

„Пожарът беше изключително силен и непостоянен поради бури и силни ветрове, генерирайки конвекционен облак, който усложни усилията за гасене“, съобщи пожарната служба.

Властите в испанския град Барселона заявиха във вторник, че проучват дали смъртта на уличен чистач през уикенда е свързана с жегата.

Испания преживя най-горещия юни в историята си тази година, а Франция отбеляза най-горещия юни от 2003 г. насам, заяви министърът на енергетиката Агнес Пание-Рюнаше.

Синодалникът Meteo France съобщи, че предупрежденията с червен код остават за няколко района на централна Франция, но че жегата отшумява на запад, въпреки че в много части на изток се очакват интензивни гръмотевични бури с възможни обилни валежи.

Очаква се максималните температури да са около 39°C - до 34°C в Париж и от 36°C до 38°C в Страсбург, Лион, Гренобъл и Авиньон.

В Италия се очаква Флоренция да понесе най-големия удар от жегата с максимална температура от 39°C през деня. Червени кодове за опасност бяха издадени в 18 града, включително Милано и Рим.

Има риск и от силни и внезапни дъждове и бури, особено в централния Апенински планински район, Сардиния и Сицилия.

Швейцарската компания за комунални услуги Axpo затвори един реактор в атомната електроцентрала в Безнау и намали наполовина производството на друг във вторник поради високата температура на речната вода.

Водата се използва за охлаждане и други цели в атомните електроцентрали и се очакваше ограниченията да продължат, тъй като температурите се следят.

Учените казват, че емисиите на парникови газове от изгарянето на изкопаеми горива са причина за изменението на климата, като обезлесяването и промишлените практики са други допринасящи фактори. Миналата година беше най-горещата на планетата в историята.

Най-четени