ВМРО-ДПМНЕ: Промяната на Конституцията за България е просто отваряне на вратата, през която да прокарат още дузина трудни искания

Не става въпрос за реформи в здравеопазването, в образованието, а за промяна или пренаписване на историческите учебници от последните 150 години

Промяната на Конституцията за България е просто отваряне на вратата, през която те възнамеряват да прокарат още дузина трудни искания. Това каза в предаването „За или против“ по телевизия „Алфа“ депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, който обсъди срещата на върха ЕС-Западни Балкани, домакин на която беше РСМ.

„Според мен не е случайно, че Македония беше избрана за домакин на тази среща, защото основната тема беше планът за растеж на Европейската комисия (ЕК), отразен чрез програмите за реформи на всички страни в региона. В тази област Македония досега е постигнала най-добри резултати, демонстрира добра програма за реформи и по отношение на нейното изпълнение, мисля, че сме една от страните, които имаха по-добро средно изпълнение. Всичко това е по някакъв начин признание за ангажимента на правителството за реформи и израз на уважение към македонското правителство, че е домакин на подобна среща, на която Европейската комисия представи следващите стъпки по отношение на страните кандидатки за членство в ЕС”, обясни Милошоски.

Той каза още, че РСМ е над средното ниво от 75% по отношение на изпълнението на програмата за реформи.

„Информацията ми е, че Македония е над средните 75%, посочени от европейския комисар Кос, по отношение на изпълнението на програмата за реформи. Това показва, че когато на държавата и македонското правителство се дават параметри, които са измерими и не зависят от двустранни пречки, злоупотреби, тогава резултатът, развръзката и оценките са високи”, подчерта Милошоски.

 „Поведението на българските парламентаристи в Европейския парламент (ЕП) не е изненада, но може би е добро отрезвяване за определени лечители, които създават илюзията, че България не иска нищо особено, освен малка корекция на Конституцията. Промяната на Конституцията за България е просто отваряне на вратата, през която те възнамеряват да прокарат още дузина подобни трудни искания”, заяви Милошоски.

„Какъвто и да е резултатът, случилото се във външната комисия на Европейския парламент трябва да се счита за успех за нас, защото всички видяхме, че Македония убедително твърди, че промяната на преамбюла не е единственото искане и пречка, поради която не откриваме преговори за членство. Дори да има обрат в Европейския парламент и докладът да не мине поради противопоставянето на българските евродепутати, тогава поне ще сме наясно за какво говорим, че не става въпрос за реформи в здравеопазването, в образованието, а за промяна или пренаписване на историческите учебници от последните 150 години”, допълни Милошоски.

Най-четени