Членството на Армения в Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКБ) в момента е замразено, заяви министър-председателят на републиката Никол Пашинян.
„Знаете, че договорът за колективна сигурност всъщност не работи по отношение на Армения, както показаха събитията от 2021-2022 г. Това нямаше как да остане незабелязано от нас. Днес ние практически замразихме участието си в ОДКБ“, каза Пашинян в интервю за телевизионния канал France 24.
В същото време той отбеляза, че въпросът за закриването на руската военна база на територията на Армения, която беше дислоцирана в Гюмри през 1995 г. по силата на междудържавно споразумение между Москва и Ереван, не стои на дневен ред. През 2010 г. страните удължиха споразумението до 2044 г.
Пашинян многократно е критикувал ОДКБ за неспособността му да защити Армения от азербайджанската агресия на фона на войната в Карабах, която приключи през септември 2023 г. с предаването на Нагорни Карабах под контрола на Баку. В резултат на това повече от 100 хиляди от арменското население на региона бяха принудени да го напуснат. Непризнатата република Нагорни Карабах, която съществува от 1991 г., се саморазпусна на 1 януари 2024 г.
В края на 2022 г. Пашинян отказа да подпише съвместната декларация на Съвета за колективна сигурност на ОДКБ поради липсата на политическа оценка за „агресията на Азербайджан“ срещу суверенитета на Армения. По-късно Пашинян каза, че Армения може да напусне ОДКБ, тъй като според Ереван организацията не отговаря на исканията за изпращане на наблюдателна мисия в републиката и „напуска Армения“. След това той уточни, че Ереван „не подготвя почвата“ за излизане от ОДКС, а дава време на себе си и на блока да обмислят по-нататъшни стъпки.
През 2023 г. Армения не участва в събития на ОДКБ, по-специално в две учения и среща на върха в Минск през ноември. От Кремъл изразиха съжаление за това и подчертаха, че подобни срещи са „много добър повод за обмен на мнения и сверяване на бележки“.