Фармацевтичен фронт в търговската война

Лекарства на прицел

На 1 август САЩ планират да въведат 30% мито върху почти всеки износ от ЕС, включително готови лекарства, активни вещества, стъклени флакони, специализирани пластмаси и хирургически комплекти.
Какъв е залогът?

САЩ купуват близо две пети от европейските лекарства — на стойност около 120 млрд. евро само през миналата година. Евентуално 30% мито би добавило приблизително 36 милиарда евро към разходите и би могло да намали маржовете в заводи с голям обем производство — от Ирландия до Германия.

За производството на лекарства извън завършената таблетна форма се изискват доста неща. В процеса се използват произведени в Европа разтворители, свързващи вещества, алуминиево блистерно фолио и италиански стъклени ампули. Митата върху всички тези суровини повишават разходите на производителите дори за хапчета, които остават в ЕС, като по този начин натоварват националните здравни бюджети.

Медицинските изделия няма да бъдат подминати. САЩ са най-големият ползвател на медицински технологии от Европа. Импланти, диагностични реактиви и части за образна диагностика на стойност милиарди могат да бъдат обложени със същия налог.

И ако доскоро дилемата беше основно „оръжия срещу масло“, то сега се добавят всички ефекти на ценообразуването по линията на производството.

Не трябва да забравяме и дебата за отлюспването от зависимостта от китайското производство и разговорите между Брюксел и Пекин.

Не на последно място — по отношение и на цените, и на достъпа — се очаква гласуване на ключов за ЕС документ: Актът за критично важните лекарства. Предстои да видим какъв ще бъде крайният резултат.

P.S. На български думата е мито, а не тарифа.

Най-четени