Членът на Изпълкома на БФС Атанас Фурнаджиев коментира темата за чужденците в българския футбол. Според него проблемът обаче не е в големия им брой, а в школите, които не изграждат футболисти, а повечето от тях се издържат благодарение на таксите от децата.
"Не мисля, че проблемът е в чужденците. Казал съм го няколко пъти - проблемът е, че не изграждаме футболисти, проблемът е в школите. Футболът се промени в последните 20 години. Той се прави с много пари, с използване на изкуствен интелект. В Болоня имат 19 игрища - 18 с естествена настилка и едно с изкуствена настилка, съблекални, общежитие. Всеки треньор там има сериозен ценз - завършил е школата в Кьолн или във Виена, в Лозана и т.н. Взимат заплата по 18 000 евро, използват изкуствен интелект - задава в компютъра възраст, позиция, ръст и килограми на даден играч, оттам компютърът задава идеален модел за развитие на този спортист: колко трябва да напряга мускулите, за колко трябва да пробяга 100 метра, 800 метра. Оттам го поема кондиционният треньор - когато покрие тези параметри, му дават вече топка. Ние сме много далеч от това нещо“, коментира Фурнаджиев в предаването "Гостът на Sportal.bg".
„Когато нашите футболисти са на по 19-20 години, са пропуснати първите седем години от футболното им развитие. Съгласен съм, че прекалено се комерсиализира работата в школите. Един клуб, който тренира 200-300 деца от това се издържа - от таксите. Не говоря за професионалните клубове. Да, всеки уикенд в София се играят 350 мача. На Запад треньорите работят по професионален начин, един треньор там тренира не повече от 17 деца. При нас един треньор тренира по 50-60 деца, понякога няколко възрасти, а и не е завършил онези училища, които казах по-рано“, допълни членът на Изпълкома на БФС.
„Държавата трябва да се намеси. Не виждам светлина в тунела, не виждам клубове, които да направят това, което съм видял навън. Защото изграждането на такава база като на Болоня струва пари. Не виждам кой клуб ще го направи. Ние се опитваме със собствени средства да стимулираме отбори, които работят по методиката на най-добрите в Европа. Нали не мислите, че е сериозно да гледат в „You Tube“, заяви бизнесменът.
„Управлението на футболния съюз е стабилно. Георги Иванов направи обиколка с екипа си в цялата страна, изслуша клубовете - аматьорски и професионални. Това ще се прави всяка година. Винаги има критици, но не съм чул нещо смислено да се предложи. Трябва да се промени работата в школите. Няма значение дали ще пускаме българи да играят в отборите - като ги пуснеш и не са готови, какво ще се получи?“, анализира Атанас Фурнаджиев.
„Какво ще донесе въвеждането на такса, която да плащат отборите, които не използват българи, както предлага Илиан Илиев. Въпросът е доколко ще помогне това за развитието на футбола. Не съм против, но са необходими милиони, нямаме база, децата няма къде да тренират. За да имаме добър национален отбор, който да побеждава, трябва да имаме гръбнак от петима-шестима, които да са титуляри в отбори от водещите първенства в Европа. Докато не е така, няма как да имаме големи очаквания. През миналата година имахме поредица от мачове, в които нямахме загуба. Очаквам футболистите да дават максимума от себе си, когато носят националната фланелка", заяви още той.
Подкаст с Виктор Блъсков