Без Резолюция по предложените спешни точки на 150-ата Асамблея на Интерпарламентарния съюз

Без Резолюция по предложените спешни точки завърши на 150-ата Асамблея на Интерпарламентарния съюз, която се провежда в Ташкент, съобщават от пресцентъра на ГЕРБ-Видин.

"До вечерта във вторник са продължиха обсъжданията по спешните въпроси на Генералната Асамблея на Интерпарламентарния съюз (ИПС). Предложени бяха за разглеждане четири спешни точки, от които една отпадна. Дебатите бяха разгорещени и продължителни и показаха разделението и поляризацията по определени теми в света. Така например през 2022 г. не бе приета резолюцията за конфликта в Украйна, но всъщност най-голямо разделение продължава да има по темата Израел - Палестина", съобщи ръководителят на българската делегация в ИПС Росица Кирова.

Първата резолюция е била предложена от Чили и Перу. "Напредъкът на глобалното икономическо сътрудничество: Намаляване на тарифите и борба с протекционизма" - тема изключително актуална в светлината на въведените преди броени дни мита от Доналд Тръмп и заявката за силна протекционистка политика на САЩ, уточняват в съобщението.

Тайланд и Филипините  са предложили темата за Парламентарната дипломация за укрепване на мира и хуманитарната криза в Мианмар. Тази тема от години се поставя в заседанията на интерпарламентарния съюз и голяма част от държавите в югоизточна Азия заявяват силното си безпокойство от двойните стандарти, когато на световни форуми се дискутират войни и конфликти. Сега след опустошителното земетресение в Мианмар, тази тема е още по-актуална.

Сейшелите, Зимбабве, Йордания и Египет от името на Арабската и Африканската геополитически групи са предложили резолюция за "Спешната необходимост от действия, свързани с нарушаването на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Палестина, ескалиращите конфликти в ДР Конго и Судан и ефекта от глобалното затопляне.

Последната, четвърта спешна точка  е бела предложена от Израел с тема: "Премахване на двойния стандарт с призив към международната общност за приемане на бежанците от Газа, вместо те да бъдат използвани за атаки срещу Израел", но впоследствие бе оттеглена. Тя е  била в унисон с изключително политизираното изказване на Председателя на израелския парламент Амир Охана, което не бе в духа на общия дебат и е било посрещнато с неодобрение от представителите на арабските и африкански държави в залата, допълват в съобщението.

След обсъжданията и проведеното гласуване, нито една от трите спешни точки не е събрала необходимите гласове, за да може Асамблеята да излъчи
обща резолюция по въпроса. Съгласно устава на Интерпарламентарния съюз, за да се излезе с резолюция по спешна точка, са нужни най-малко 2/3 от гласовете на делегатите, представляващи страните членки.

В делегацията, водена от Росица Кирова - председател на Постоянната комисия за гражданското общество, жалбите и прякото участие на гражданите, са включени Константина Петрова - народен представител от "Възраждане", главният секретар на Народното събрание Стефана Караславова, парламентарният секретар на делегацията Стефка Александрова и Саша Николова - преводач. Българската делегация  участва в 150-та юбилейна асамблея на Интерпарламентарния съюз, която се провежда в Ташкент, Узбекистан от 5 до 9 април. Тази година се отбелязват 150 години от създаването на Интерпарламентарния съюз - най-голямата световна организация, обединяваща парламентаристите от 181 държави. 

Най-четени