Проектозакон предвижда само общините да събират по-малко такси
Настояват за административни стимули
Данъчни и административни стимули за фирмите, които инвестират в индустриални паркове искат от бизнеса. Това става ясно от становище на Асоциацията на индустриалния капитал в България по внесения от Министерски съвет в парламента проект за нов закон за индустриалните паркове.
Проектът предвижда индустриалните паркове да са с площ от поне 300 дка, като по-малка ще може да бъде площта само на паркове, специализирани във високите технологии. Законът обаче не предлага данъчни, административни и икономически стимули, които да привлекат български или чуждестранни производители в индустриалните зони, посочват от АИКБ. Това личи от скромното присъствие на такива производители в българските индустриални зони, сравнено със съседните на България страни и особено Турция, допълват от работодателската организация.
Държавната политика за стимулиране на индустриалните паркове се свежда основно до определяне на преференциални общински данъци и такси, което би било за сметка на общинските бюджети, гласи становището на АИКБ. Декларираното от държавата желание за подкрепа на инвестициите в индустриалните паркове не намира отражение в конкретните текстове от законопроекта, допълват от АИКБ. Законът не дава и административни стимул на потенциалните клиенти на индустриалните паркове.
В Турция всяка индустриална зона има право на самостоятелно издаване на разрешения за стоеж на своите клиенти. У нас това може да стане с промени в Закона за устройство на територията и назначаването на зам.-главен архитект на прилежащата община, който да има офис в индустриалния парк и да работи само за неговите клиенти, посочват от АИКБ. Собствени офиси в индустриалните паркове биха могли да имат и други администрации като Митниците, НАП и т.н., гласи становището на работодателите.