Европа с ултиматум към Москва

Киър Стармър, Володимир Зеленски, Еманюел Макро, Доналд Туск и Фридрих Мерц на срещата им в Киев в събота.

Макрон, Мерц, Стармър и Туск поискаха от Русия 30-дневно „безусловно примирие“

Путин затвори устата на всички, предлагайки преки преговори с Украйна на 15 май

Ден след дипломатическата пък и военна демонстрация на сила от Владимир Путин на 9 май на „Червения площад“, четирима готови за бой европейски лидери се събраха в събота в Киев, за да поискат безусловно 30-дневно прекратяване на огъня от Русия и я заплашиха с нови икономически санкции.

С ролята на водач на групата се бе нагърбил френският президент Еманюел Макрон, следваха го плътно още пресният германски канцлер Фридрих Мерц, британският премиер Киър Стармър и полският министър-председател Доналд Туск. Естествено топло ги посрещна президентът на Украйна Володимир Зеленски, придружен от съпругата си Олена, като всички заедно сведоха глави в знак на почит пред бойните знамена на страната и портретите на украинските войничета, паднали в нелепата война със съседите от Изток.

Срещата на върха, както си я нарекоха участниците в нея, бе безупречно отразена от пратеника в Киев на авторитетния френски всекидневник „Льо Фигаро“ - Станисла Пойе, който, както личи от дописката му, е следвал държавния си глава по петите. „В случай на нарушения от Русия на постановеното от нас 30-дневно безусловно прекратяване на огъня, считано от понеделник, 12 май, ще започнем масивни и координирани европейско-американски санкции срещу Москва“, цитира кореспондентът предупреждението на Макрон, отправено към Кремъл след разговора на десет очи между него, канцлера, двамата премиери и домакина. Като според Володимир Зеленски „финализираните очертания“ на този нов пакет от неприятности за Москва включвали ограничения върху банковия сектор, както и план за разпределяне между Украйна и партньорите й на „замразените“ из Европа руски активи.

Френският държавен глава бил също така изразил задоволство от участието онлайн в киевската среща на двадесет и седем държави-членки на ЕС от „коалицията на желаещите“, без да се притеснява от факта, че може би е объркал малко сметката - по-малко са. Но, както твърди Станисла Пойе, събралата се в Киев „великолепна петорка“, се била зарадвала най-много на удостояването й с двайсет минутно телефонно внимание от Доналд Тръмп. Не се казва обаче дали президентът на САЩ им е заиграл по свирката, дали ги е скастрил, като се цитира единствено Стармър, който бил заявил след разговора пред репортери: „Позицията, до която достигнахме днес, е абсолютно единство между цял отбор от страни по света, включително Съединените щати“. Някак под сурдинка Макрон пък бил добавил, че бленуваното от него 30-дневно прекратяване на огъня щяло да бъде „с наблюдение основно от САЩ“. 

„Това е исторически момент за европейската отбрана, може би преди всичко за Украйна, но и за всички нас. Това е нова ера. Това е Европа, която мисли за себе си като за велика сила!“ - цитира човекът на „Льо Фигаро“ думите на Еманюел Макрон, казани на „Площада на независимостта“, по-известен като „Майдан“, малко преди финалната пресконференция. Журналистът уточнява, че посещението на четиримата лидери имало за цел да подчертае подновената координация „на западната ос“, на която не й се отдавало често да говори с един глас. „А след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом европейците се страхуваха от провален мир, договорен между Вашингтон и Москва без Киев или  държавите от ЕС“, подчертава Станисла Пойе. Той цитира като доказателсдтво за възвърналия се боен дух в Берлин, Варшава, Лондон и Париж думите на Стармър на пресконференцята след срещата: „Ако Путин наистина иска мир, той трябва да го покаже. И да си знае - нека няма повече „ако“, нека няма повече „но“, нека няма повече протакания!“. „Ако Русия отхвърли това предложение, тя определено тръгва по пътя на войната!“, заплашил полският премиер Доналд Туск.

И за да не бъдат голословни, освен поисканото незабавно примирие, гостувалите в Киев европейски лидери били поели според Пойе дългосрочен ангажимент към Зеленски. „По време на работен обяд - пише кореспондентът, петимата започнаха да обмислят структурен проект за разработване на трайни гаранции за сигурност за Украйна“. Като в дискусията участвали също така присъстващите в украинската столица френски и британски началник-щабове от въоръжените сили на двете страни. „Искаме сериозни гаранции, които ще възпират всяка бъдеща агресия“, настоял пред сътрапезниците под пагон Еманюел Макрон.

Целта е ясна: повишаване на отбранителните способности на украинската армия чрез структурирани усилия в обучението, доставката на тежко въоръжение и стратегическа координация. Тази помощ - подчертава пратеникът на „Льо Фигаро“, трябва да позволи на Киев да предотврати бъдеща руска агресия. В по-дългосрочен план оставало да бъде разгледана възможността за разполагане на европейски войски на украинска земя, за които Макрон бил уточнил: „Това ще бъдат успокоителни сили, които ще оставят преди всичко стратегически отпечатък върху региона“.

Като съвестен репортер, Станисла Пойе, отразява и реакцията на Москва на „срещата на върха“ в Киев. „Руският отговор обаче беше бърз този съботен следобед“, пише кореспондентът, след което цитира говорителя на Кремъл Дмитрий Песков: „Чуваме противоречиви изявления от Европа. Те като цяло са фокусирани върху конфронтация, а не върху опити за съживяване на нашите отношения под една или друга форма“. В същото време Кремъл продължавал да настоява за спиране на доставките на оръжие от Запада като предварително и единствено условие за всякакви преговори - искане, което за кореспондента било неприемливо за Киев и неговите съюзници.

Интересен е обаче краят на дописката, където Пойе цитира последните, фрашкани с песимизъм думи на Зеленски, казани на общата пресконференция преди отпътуването на именитите му гости: „Аз съм реалист и нямам никакви илюзии относно риска Русия да не уважи така предложеното й примирие!“. Иначе речено - безсмислена работа свършихме, много шум за нищо вдигнахме в Киев в събота, 10 май.
В неделя, на 11 май, Путин пък отсвири ултиматума и предложи преки преговори между Русия и Украйна на 15 май в Истанбул. В Берлин, Варшава, Лондон и Париж последва едно мощно: „Ами сега?!“.

Най-четени