Драстично намаляват площите у нас, засадени с картофи

Драстично намаляват площите с картофи, които българските земеделци засяват – сочат данните от последния оперативен анализ на министерството на земеделието. Подобна е ситуацията и с производството на българско зеле, съобщи БНР.

Към края на април 2025  засадените площи с картофи са с близо 62%  под нивото отпреди една година, а със зеле на открито - с 43% по–малко, сочат данните. Това все още не значи, че тази година на пазара ще има драстично по–малко български картофи и зеле, категоричен е председателят на асоциацията на картофопроизводителите Тодор Джиков.

Според него това е моментен анализ, който се влияе от климатичните фактори.

Заради нетипичните минусови температури, априлският сняг в полупланинските и планинските райони, където е ситуирано 70 на сто от картофопроизводството, сеитбата се е забавила с близо месец. Реалната картина за състоянието тази година ще стане ясна в края на май. И все пак - по официални данни спадът на площите на годишна база от 2023 г. е 45 на сто. Според бранша причината е, че производството на картофи е неатрактивно, трудно и непечелившо.

Официалната статистика сочи още, че от началото на годината до момента в оранжериите у нас са набрани с 21% по-малко домати и с 22% по-малко краставици спрямо предходния период на 2024 г. Това потвърждава неофициалните данни на земеделците, че на българския пазар има все по-малко български плодове и зеленчуци.

Най-четени