„Превалутираха“ Пикасо от 600 евро на 1700 лева

Ето как се „превалутира“ евро в левове.

Евроспекулата захапа и изкуството

Тези ArtPrice.bg са потънали в масонска потайност. Нямат адрес, телефон, e-mail поща. Като влезеш при тях, тежко ти и горко

Голям майтап плъзна в еврозоната, която я чакаме като обетована земя. Да ни оправи дереджето с вносната валута. Българският Лев ще отиде в Зоологическата градина, а Еврото ще му подсвирква: „Ту-туу...“

Това обаче е най-малкият зевзеклък. Доматите и краставиците също. На Женския пазар бабите ще ги „превалутират“ с ония „елки“ от социализма. Голямата далавера дойде с изкуството. Евроспекулата го захапа със силата на върколака, който шета из шуменско. Него не го хванаха, евроспекулата също не влиза в капан.

Народопсихолозите сочат, че когато се посегне на изкуството, народът вече е взел-дал!

Аз не съм колекционер, но от време на време си купувам картини. Харесах една на Пабло Пикасо от сайта ArtPrice.bg. Уж сериозен, с мисия да повдига интелектуалното ниво на българина. Прах в очите на вярващите.

Картината на Пикасо е „Човешка комедия“, вдъхновена от епоса на Оноре дьо Балзак. Пристрастията на художника към класика са толкова силни, че дори се настанява под наем в неговия парижки апартамент. Където витае духът на Балзак.

През 1954 г. издателят Териад му възлага серия рисунки, които да илюстрират Комедията. Времето на Реставрацията, разпънато от власт, корупция, насилие и секс. Пикасо се потапя в тази вълнуваща атмосфера. Създава 180 илюстрации, дванадесет в цвят.

Художникът поръчва 1500 литографии в студиото на Монро. Литографията тиражира графични изображения на хартия върху камък и по тази причина копията са далеч по-евтини от един оригинал. Известно е, че Пикасо е плащал със свои скици, вместо с франкове. „Превалутирал“ изкуството за кафе и кроасан в бистрото или костюм при шивача. Не са литографии, които заради тиража са девалвирали.
Въпреки това днес „Човешка комедия“ пази сраванително добра цена. ArtPrice.bg се добира до един екземпляр и го предлага на лапнишараните. На въдицата са закачени 600 евро. Аз риба никога не съм ловил, но моят приятел Коко Танев ми подари въдица. Провесих аз 600 евро и ги хвърлих в мътната вода на ArtPrice.bg.

Тук излезе на светло „Особености на руския риболов“. Класическата комедия, с която всички се превиваме от смях. Влязох аз в сайта на ArtPrice.bg и изведнъж изскочи паламуд за 1700 лева. Обадих се за справка.

Продавачката Видралска замаза конфузията. После обаче се обади мъжът ѝ. „Цената е 1700 лева, ако искаш!“, сряза ме по фелдфебелски той. „Ама нали 600 евро?“, измънках аз. „Цената е 1700 лева, ако искаш!“, натърти търговецът на изящно изкуство.

Пабло Пикасо ми каза че това е „Човешка комедия“.

Понеже финансово съм полуграмотен, отворих сайта на Българската народна банка. Там с въпроси и отговори обясняват процедурата на „превалутирането“.

„На какъв принцип ще бъде превалутирането от левове в евро?“, започва полезният диалог и дава отговор: „Превалутирането от левове в евро се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането.“

„Какво правило ще се спазва при закръгляване?“, е следващата питанка. „Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането. Получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:

• когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен.

• когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.“

„Така например, ако един хляб в момента струва 1.70 лв., то цената в евро, след прилагане на правилото за закръгляване при настоящия обменен курс на лева към еврото, ще е под едно евро или 87 евроцента.“

По-нататък екипът на ArtPrice.bg вече тябва да си води записки:

„Изключение от правилото относно знака след десетичната запетая, на базата на който се извършва закръгляването, се допуска само когато този или друг закон или правен акт на Европейския съюз предвиждат закръгляването да се извършва до знак след десетичната запетая, различен от посочения в това правило.“

„Какви примери може да дадете за изключения от правилото за закръгляване?“, иска подробности читателят. БНБ-специалистът е подготвен да не го хванат в невежество:

„Възнагражденията за положен труд, обезщетенията, паричните и социалните помощи и пенсиите по част първа от Кодекса за социално осигуряване се преизчисляват от лева в евро съгласно общото правило за превалутиране. За да не бъдат ощетявани гражданите, ако при закръглението третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица. Това правило се прилага и спрямо възнагражденията за положен труд, обезщетенията, паричните и социалните помощи и пенсиите по част първа от Кодекса за социално осигуряване, които са определени в левове, но не са изплатени до датата на въвеждане на еврото в Република България.“

Пабло Пикасо не е изключение по силата на десетичната запетая и другите препинателни знаци. Обаче ArtPrice.bg закръгляват 600 евро на 1700 лева. По простата аритметика пет стотачки отгоре. Ами те и бабите на Женския пазар с „елките“ не могат да допуснат такава груба грешка!

Не е грешка, а далавера. „Мошеники“, сочи „Особености на руския риболов“. Тези ArtPrice.bg са потънали в масонска потайност. Нямат адрес, телефон, e-mail поща. Като влезеш при тях, тежко ти и горко. Хващат те в така наречения Миши капан (Mousetrap). Много пъти съм се опитвал да се измъкна, но Пикасо ми казва, че това е „Човешка комедия“.

Аз прилагам две снимки. Една картинка говори повече от хиляда думи. Хайде съответните органи да попитат ArtPrice.bg как „превалутират“ еврото в българска валута. По тяхна си, артистична шашмалогия!

Най-четени