Преместването на руските бомбардировачи в Сибир показва загриженост на фона на опасенията от удари с дронове, като същевременно сигнализира за запазване на способностите за далечен обсег и промяна на приоритетите в отбраната извън Украйна, вероятно към Китай, пише The National Interest.
Миналият месец Военновъздушните сили на Съединените щати разположиха почти една трета от флота си от бомбардировачи Northrop B-2 Spirit на остров Диего Гарсия в Индийския океан, вероятно като демонстрация на сила. Бомбардировачите с голям обсег на действие ще могат да нанасят удари по позиции, контролирани от подкрепяните от Иран бойци хути в Йемен и Иран, ако Техеран не успее да постигне ядрена сделка с Вашингтон. Към тази седмица се смята, че B-2 все още са разположени на британска отвъдморска територия.
Същото може да се отнася и за разполагането на руските стратегически бомбардировачи с голям обсег на действие Туполев Ту-95 в отдалечената военновъздушна база Белая в Сибир. Анализаторът на разузнавателни данни от открити източници МТ Андерсън пръв забеляза, че десет Ту-95 са изпратени в отдалечената база, и сподели сателитни снимки на бомбардировачите в публикация в X.
Военновъздушната база Белая, разположена в Усолски район на Иркутска област, се намира на повече от 4000 мили от Украйна. По време на Студената война съоръжението е използвано за проектиране на мощ срещу Китайската народна република след известния китайско-съветски разрив в началото на 60-те години на миналия век.
Не е ясно защо в отдалечената база е разположен такъв набор от самолети, включително МиГ-31, два от които може би са вариант К и могат да носят хиперзвукова балистична ракета с въздушно базиране Kh-47M2 Kinzhal.
Както беше отбелязано, авиобаза Белая се намира на 2500 км от Украйна, но Кремъл може да се е опасявал, че Киев може да извърши безпилотни удари по неговите авиобази около честванията на Деня на победата 8 май. Преместването на бомбардировачите в Сибир би затруднило значително възможността за насочване на самолетите по земя.
През 2022 г. украинските сили атакуваха военновъздушната база „Енгелс“ в Саратовска област, като повредиха най-малко два Ту-95. Имаше спекулации, че отдалечената въздушна база „Оленя“ край Мурманск също може да бъде атакувана.
По тези причини разполагането на Ту-95 може да е временна мярка, основана на разузнавателни данни или просто на преки опасения, че Киев може да извърши операции, докато Русия се стреми да отбележи осемдесетата годишнина от победата на Червената армия във Великата отечествена война.
Кремъл полага големи (и дори абсурдни) усилия, за да защити своите бомбардировачи, включително рисува силуети на пистите, за да заблуди идващите въздушни заплахи, и покрива самолетите с автомобилни гуми, за да осигури ниво на защита.
Като оперират от Белая, бомбардировачите и другите самолети все още могат да използват своите компетентни оръжия от руското въздушно пространство и след това да се върнат в базата.
Ту-95 е нанесъл множество удари по Украйна. Той е сред най-старите самолети, които все още летят в света, и е единственият витлов бомбардировач, който се експлоатира в момента. Руските въздушно-космически сили експлоатират високотехнологичния вариант Ту-95МС, който е построен наскоро в последните етапи на Студената война.
През тридесетгодишната си журналистическа кариера Питър Сучу е публикувал над 3200 материала в повече от четири дузини списания и уебсайтове.