Бруксизмът е по-често срещан при момчетата

Автор: Труд
Бруксизмът е по-често срещан при момчетата

Глистите не са виновни

Скърцането със зъби понякога е заради кошмари 

Родителите се плашат, когато детето скърца със зъби нощем, но това е доста често срещано явление докъм 8-10 години. При възрастните почти не се среща. Интересното е, че бруксизмът се проявява по-често при момчетата, отколкото при момичетата. Засега няма обяснение защо, но пък са ясни причините, които го пораждат.

На първо място това са прекаленото емоционално изтощение и стресът. Нерядко бруксизмът при децата възниква на фона на излишна нервна възбудимост и хиперактивност.

Пробиването на първите млечни зъби на бебето, а също и смяната им с постоянни зъби също могат да породят бруксизъм. Силният дискомфорт заради постоянния сърбеж кара децата неосъзнато да търкат зъбите едни в други по време на сън.
От бруксизъм доста често страдат деца, които имат кошмари и нощно напикаване.

Ангина, фарингит, алергична хрема или отит карат децата да дишат през устата поради запушен нос. Това също е причина за скърцането със зъби.

Понякога децата го правят нощем, защото през деня челюстната им мускулатура не получава достатъчно натоварване. Това се наблюдава при деца над година и половина, които майките им продължават да кърмят и не им дават достатъчно твърда храна.

Не е известно как се е породило твърдението, че бруксизмът е свързан с глисти, но то продължава да битува. В интерес на истината, учените не са открили пряка връзка между двете. По-скоро детето, заразено с паразити, изпитва болки и дискомфорт по време на сън, което го кара да скърца със зъби. Все пак, за собствено успокоение родителите могат да дадат проба за анализ в лаборатория, където лесно ще им кажат дали детето има глисти.

От медицинска гледна точка бруксизмът не се смята за болест и за него не се предписва лечение. Единствената опасност за детето е да не повреди нежния емайл на зъбите си или да ги разклати. Затова, ако то скърца със зъби прекалено силно, потърсете консултация със стоматолог и невролог.

Най-четени