Лекарите от ИСУЛ и Майчин дом спасиха 17-годишна родилка с тежка форма на левкемия и бебето ѝ, съобщават от лечебното заведение.
Хематологичното заболяване при момичето е открито случайно, едва в деветия месец от бременността. Случаят представлява изключително рядка и сложна клинична ситуация, изискваща съгласувани действия и висока експертиза.
Благодарение на отличната съвместна работа между лекарските екипи на двете столични болници в дните след Великден бяха спасени два живота - на 17-годишна бременна жена с остра лимфобластна левкемия и на нейното новородено бебе.
През първия ден на Великден в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ постъпва бременна 17-годишна пациентка в 35 гестационна седмица, диагностицирана впоследствие с остра лимфобластна левкемия (високобройна).
Острата лимфобластна левкемия е злокачествено заболяване на кръвта, при което в костния мозък се натрупват незрели бели кръвни клетки (лимфобласти), които не могат да изпълняват нормалната си защитна функция. При така наречената "високобройна" форма броят на тези клетки в кръвта е особено голям, което води до сериозно потискане на нормалното кръвосъсирване. В резултат се развиват тежка анемия, нисък брой тромбоцити (свързано с риск от кръвоизливи) и имунен дефицит.
Това състояние е изключително високорисково - както за майката, така и за бебето, особено в хода на бременността, когато тялото е подложено на допълнително физиологично натоварване. Високият брой незрели левкемични клетки в кръвта и тежката тромбоцитопения значително увеличават риска от сериозни усложнения по време на раждането, включително трудно контролируемо кървене и инфекции.
Момичето е насочено към ИСУЛ от личния си лекар след кръвно изследване, което се прави задължително в началото на деветия месец. Преди това то не е имало никакви признаци за тежкото заболяване.
„При острата лимфобластна левкемия болестта се развива много бързо, буквално за 2-3 седмици“, разясни доц. д-р Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ.
Лекарите от ИСУЛ се свързват незабавно с колегите си от Майчин дом, за да решат заедно как да процедират в сложната ситуация.
„Острата лимфобластна левкемия, в комбинация с бременността и всички трудности за диагноза и лечение, произтичащи от това, както и необходимостта да се предпази плода и да се подготви момичето за бързо и минимално натоварващо родоразрешение, постави медицинските екипи от двете болници пред голямо предизвикателство за професионалните ни умения и решителност“, допълва доц. д-р Аврамова.
Взето е решение бъдещата родилка да остане за лечение в ИСУЛ, като всеки ден тя е транспортирана с линейка до Клиниката по патологична бременност в Майчин дом за проследяване на жизнените показатели на плода.
Междувременно на майката е назначена щадяща за нея и бебето терапия, целяща да стабилизира, доколкото е възможно, състоянието ѝ и да я подготви за бъдещото раждане.
Ражда се здраво момченце с тегло 2690 г и ръст 47 см. Поради забавена адаптация новороденото е прието в Интензивно отделение на Клиниката по неонатология, където получава кислородотерапия, венозно хранене и антибиотичен курс. След направени изследвания на кръв от пъпната връв на бебето, не се установяват левкемични клетки в нея.
Към момента майката и бебето се намират в стабилно общо състояние.
Бебето продължава да бъде под внимателните грижи на неонатолозите в Майчин дом, докато майката е преместена в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на ИСУЛ, където продължава лечението на хематологичното си заболяване.