Бившият партиен дом в Пловдив ще бъде съборен, за да бъде построена на място му опера, но това ще стане чак когато се намери алтернатива за чиновниците, които сега работят там. А те са внушителен брой, защото в 12-етажна сграда се помещават държавни служи като Инспекцията по труда и Сметната палата, Общинска полиция и Общинска охрана, отделите по общинска собственост и строителната и търговската дирекция на общината.
Засега търсенето на нова нова сграда за всички тези служби дори не е започнало, има само мъгляви идеи как те евентуално ще се преместят в сградата на БНБ, когато след време банката я освободи. Това отпраща реализацията на идеята в неясното бъдеще и всъщност е компромисът, който съветниците намериха, за да отложат горещия въпрос.
Искането теренът под Партийния дом да бъде отреден за Център на музикално-сценични изкуства е на фондация „Дом за Пловдивската опера“. То е мотивирано с факта, че мястото в идеалния център на Пловдив е много подходящо за опера, при това сградата е доста спорна в архитектурно отношение и опасна, защото не отговаря на сеизмичните изисквания. То стигна до Общинския съвет на знаковата за БСП дата 2 август, защото на този ден през 1891 г. е основана БСДП.
„Защо на 2 август искате да бутнете Партийния дом? Това си мирише на революция”, даде тон на дебатите председателят на групата на БСП Николай Радев. Преди това съветникът от същата група Иван Петков подари на кмета Иван Тотев чаша с лика на Корнелия Нинова – от тези, които се продаваха на събора на Бузлуджа. Тотев се опита да я прехвърли на на председателката на Общинсикя съвет Савина Петкова, но тя отказа с думите: „Предложението за Партийния дом е ваша, ваша си е.“
Последваха бурни дебати „за“ и „против“ бутането на сградата, в които се разменяха аргументи дали тя е шедьовър или загрозява Пловдив. Общината няма средства нито за ремонта, нито за евентуалното й събаряне, затова и дискусията се оказа доста теоретична. Така съветничката от Реформаторския блок Пепа Деведжиева предложи идеята да бъде одобрена по принцип и да се търси вариант за пребазирането на чиновниците, което беше прието с 27 гласа „за“, „против“ гласуваха 15 съветници, а трима се въздържаха.