Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна за поредна година е в челната петица на най-добрите в света за 2022 г. Класацията прави ежегодно Международната организация на морските университети, в която членуват над 70 специализирани висши училища, съобщи началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров на церемония по честването на 142 г. от създаването на българската морска Алма матер. Сред гостите бяха кметът на Варна Иван Портних, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, началникът на ВМА генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски, офицери, представители на академичната общност и на морския бизнес.
Морското училище е основано на 9 януари 1881 г. по инициатива на капитан-лейтенант Александър Конкевич, завеждащ флотилията и морската част на Княжество България. До 1900 г. то е базирано в Русе, а после негов дом става Варна.
„Щастлив съм, че успешно продължаваме традициите и потвърждаваме ролята си на флагман на българското морско образование и безспорен лидер в Черноморския регион и Европа. През изминалата година положихме сериозни усилия при утвърждаването на новите специалности и специализации „Кибероперации“, „Мехатроника“ и „Национална сигурност“, посочи проф. Медникаров. Той подчерта, че предстои дипломирането на първия випуск военни лекари по съвместната програма на ВВМУ, Медицински университет-Варна и ВМА.
Друг успех на ВВМУ е придобиването на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с който за първи път под роден флаг към Антарктида пътува 31-ата българска полярна експедиция. На борда му плавателна практика проведоха и 23 кадети, които преди два дни се завърнаха от Картахена.
През 2022 г. ВВМУ е получило 5-годишна акредитация от японското транспортно министерство. Оценката дава възможност на завършилите във Варна да плават под японски флаг, без да полагат допълнителни изпити. В училището тече изграждането на дълбоководен басейн, в който ще се провеждат тренировки на спасителни операции на море. За него вече е доставен хеликоптер тренажор. В чест на годишнината бяха открити и нови лаборатории в катедра „Мехатроника“.