В годишният си отчет, ръководителят на Сдружението посочва, че то обединява 209 председатели на местни парламенти в страната
През изминалите 21 години Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България /НАПОС-РБ/ се утвърди като авторитетна неправителствена организация в областта на местното самоуправление, провеждаща множество научно–теоретични конференции, тематични дискусии, обучения, пътуващи семинари и други мероприятия в подкрепа на местните власти и общинските съвети. НАПОС–РБ вече е и официален партньор на Конгреса на местните и регионални власти към Съвета на Европа в Страсбург. Това заявява в годишния си отчет Венцислав Спирдонов, председател на Общински съвет-Велико Търново и на НАПОС-РБ.
Той припомня, че през изминалите години Асоциацията е работила в няколко направления-защита на интересите на Общинските съвети и техните председатели, за повишаване административния капацитет на председателите и общинските съветници, законотворчество, за подпомагане на местните парламенти с документи и правна помощ, както и за обмяна на опит.
"За съжаление нестабилната политическа обстановка в страната затрудни дейността на Управителния съвет и административния екип на НАПОС–РБ, но ние се стремяхме да бъдем на висота и в максимална степен да подпомогнем дейността на Общинските съвети и техните председатели. Поредицата от избори за Народно събрание затрудниха пълноценното ни участие в законотворческия процес. В средата на 2024 година група депутати внесоха Законопроект за промени и изменения в ЗМСМА. С това изменение се предвиждаше: Общинските съвети да приемат Етичен кодекс за поведение и политически морал на Общинските съветници, въвеждане на правилото председателите на Общински съвети да бъдат избирани с явно гласуване, както и нова уредба за формирането на Постоянните комисии в Общинските съвети и тяхната дейност", изброява Венцислав Спирдонов.
Той допълва, че УС на НАПОС – РБ е изработил своя позиция по Законопроекта, която е представена в Парламентарната комисия по Регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, но поради извънредните парламентарни избори Законопроектът така и не е внесен и обсъждан в Народното събрание.
През декември 2024 г. в Народното събрание е внесен от Тошко Йорданов и група народни представители ЗИД на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт, който предвижда и нови ангажименти на Общинските съвет. По същото време е внесен и ЗИД на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, като със заключителните разпоредби се правят промени в ЗМСМА, касаещи отново приемането на Етичен кодекс за приемането на Общински съветници.
Председателят на НАПОС–РБ , членовете на УС и КС и изпълнителният директор инж.Делян Дамяновски са дали през годината десетки консултации главно по прилагане на ЗМСМА.
"Екипът на Асоциацията следи за промени в нормативната база и за проблеми, касаещи всички Общински съвети, с готовност за своевременно изготвяне на становище и информиране председателите за тях. Едно от основните направления в дейността на НАПОС – РБ е повишаване на Административния капацитет на местните парламенти в най –важните сфери на местното самоуправление. През отчетния период проведохме няколко национални семинара.
Дискутирани бяха теми като „Ролята и мястото на Общинските съвети в местното самоуправление“ с лектор доц. д-р Гинка Чавдарова, „Ангажименти на Общинските съвети по управление на Общинската собственост/ЗОС/ и по Закона за устройство на територията /ЗУТ/ с лектор Стефан Тодоров – бивш главен експерт в Парламентарната комисия по Регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в Народното събрание, „Отговорности на Общинските съветници по Закона за противодействие на корупцията – декларации и конфликт на интереси“ с лектор Николай Николов, д-р по Административно право и бивш изпълняващ длъжността Председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Организирани бяха и редица други обучения", посочва Спирдонов.
През миналата година той и зам. председателят на УС на НАПОС – РБ – инж. Сейфи Мехмедали, участваха в Конференцията на Националните асоциации на местните и регионалните власти, организирана от Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа. Престижният форум се проведе на 11 – 13 септември в Страсбург по повод 75-годишнината на Съвета на Европа и 30-годишнината на Конгреса. Конференцията събра над 160 председатели и представители на около 60 национални асоциации от цяла Европа.
"През отчетния период продължи положителната практика наложена още от предходните мандати, за популяризиране дейността на Общинските съвети от различни региони на България и споделяне положителен опит на страниците на Информационен бюлетин „Председател“. За отчетния период бяха подготвени и отпечатани 4 бр. на бюлетина, всеки със среден тираж над 250 екземпляри, в които бяха представени 12 Общински съвети- Силистра, Петрич, Малко Търново, Банско, Мездра, Тутракан, Смолян, Сандански, Каварна, Шумен, Панагюрище, Тунджа. След като през 2022 г. бе подписан Договор между НАПОС – РБ и БТА редовно се качват материали за дейността на Асоциацията и на Общинските съвети в България", сподели Венцислав Спирдонов.
Той отчете още, че в НАПОС – РБ членуват 209 председатели на Общински съвети. Управителният и Контролният съвет са провели 4 редовни съвместни заседания.
"Проведени бяха регионални среща на председателите на Общински съвети от Североизточен район за планиране, от Северен централен район за планиране, както и от Софийска област. На срещите бяха дискутирани проблеми и предложения за повишаване ролята на председателите на Общински съвети в местното самоуправление. Избрани бяха и регионални координатори за въпросните райони. Тези инициативи ще продължат и занапред", сподели Венцислав Спирдонов.
Той допълни, че НАПОС-РБ поддържа добри взаимоотношения и работна атмосфера с НСОРБ и НАСО РБ.