Разследването е за планирано поръчково убийство
Ако версията за украинска следа в убийството на Дария Дугина бъде потвърдена от компетентните органи, тогава говорим за държавен тероризъм. Това заяви вчера Мария Захарова - говорителка на руското МВнР. Коментарът є последва появилата се версия, че зад взрива късно в събота край Москва, в който бе убита дъщерята на руския обществен деец и философ Александър Дугин, стои Киев.
Захарова настоя разследващите органи внимателно да проверят тази версия за случилото се.
Един от първите, които я споделиха, бе ръководителят на Донецката народна република Денис Пушилин. Малко след експлозията той потвърди гибелта на Дария, като посочи, че зад атентата стоят “терористите от украинския режим”, които са планирани да убият баща й, но погубили дъщерята. “Светла памет на Дария, тя бе истинска руска девойка”, написа Пушилин в Телеграм.
Кадър от видеозапис, за който се смята, че е запечатал Александър Дугин, хванал се за главата при вида на случилото се с дъщеря му.
Същата версия застъпи и Владимир Рогов от военно-гражданската администрация на Запорожка област, завзета от Русия.
В отговор на изявлението на Захарова Михайло Подоляк - съветник на украинския президент Володимир Зеленски, отхвърли вероятността Киев да е замесен във взривяването на автомобила с Дария. “Ние не сме престъпна държава, каквато е Руската федерация, и още по-малко терористична държава”, отсече Подоляк. Според него бомбеният атентат свидетелства за борбата за власт и влияние на различни групировки вътре в Русия.
Междувременно руският Следствен комитет обяви, че разследва взрива като предварително планиран, който има белези на поръчано престъпление.
В събота около 21,00 часа московско време в района на селището Болшие Вязьоми в Подмосковието бе взривен джип “Тойота”. От полицията потвърдиха, че зад волана му е била Дария Дугина - дъщеря на влиятелния Александър Дугин, един от най-ярките привърженици на войната в Украйна.
Джипът се взривил, когато Дария се прибирала от фестивала “Традиция” - семейно събитие за почитатели на изкуството, който се провежда в имението “Захарово”. Там тя била с баща си, който изнесъл реч. По план двамата трабвяло да се приберат заедно с джипа (който бил на бащата), но в последния момент Дугин решил да пътува отделно. Затова се предполага, че мишената на атентата е бил Александър Дугин.
Докато Дария шофирала, джипът се взривил (според свидетели всичко се разлетяло на парчета), след което лумнал пожар. Полицията посочи, че Дария е загинала на място. Видеозаписи, от мястото на инцидента, чиято автентичност не е потвърдена, показаха, че малко по-късно там се появява самият Дугин, който се държи за главата при вида на случилото се.
Според разследването взривното устройство е било поставено под автомобила, от страната на шофьора. Разследващите смятат, че бомбата е била поставена там, по време на фестивала “Традиция”, докато джипът е бил на паркинга. Органите на реда споделиха, че на входа на имението е имало екип на местния КАТ, пътни полицаи са регулирали движението, а при влизане в самото имение гостите са били проверявани, но на влизане в паркинга автомобилите не са били проверявани.
Бащата и дъщерята твърдо подкрепяха войната в Украйна
Александър Дугин и дъщеря му Дария.
Александър Дугин (60 г.) е съветски и руски философ, политолог, социолог, преводач. Той е идеолог на неоевразийството - течение в руския консерватизъм, което призовава към създаване на свят с повече полюси, обединяване на “евразийското пространство” (Русия, Европа и Близкия Изток) в противовес на англосаксонските страни (САЩ и Канада, Великобритания и Ирландия, Австралия и Нова Зеландия). Дугин е директор на Центъра за консервативни изследвания и основател на Международното евразийско движение в Русия.
Дугин многократно се е обявявал за присъединяването на Крим към Русия (преди то да стане факт), както и за военна интервенция в Украйна, също далеч преди старта на инвазията там.
Родената през 1992 г. Дария Дугина е възпитаничка на Философския факултет на Московския държавен университет. Работеше като международен наблюдател на Международно евразийско движение, основано от баща є.
През юли тя посети завод “Азовстал” в превзетия от Русия украински град Мариупол, откъдето предаваше, че било пълно с русофобска литература и “като поседиш с нея един месец, ставаш русофоб”. “Там има гнила атмосфера, спарен въздух, обяснението е, че в това подземие има дух, енергия. Бункерите тук са превърнати в идеологически хъб”, разказа тогава Дария.