Президентът на САЩ Доналд Тръмп защити плана на Белия дом да получи луксозен джъмбо джет от Катар, който да бъде използван като президентски самолет Air Force One.
„Това е подарък“, каза Тръмп пред репортери в Белия дом в понеделник, добавяйки, че би бил „глупав човек“, ако не го приеме.
В по-ранно изявление говорител на Катар заяви, че би било „неточно“ да се говори за самолета като за подарък. Той каза, че прехвърлянето на самолет за „временно ползване“ се обсъжда между двете страни.
Новината идва преди посещението на Тръмп в Катар тази седмица като част от първото голямо пътуване в чужбина от втория си мандат.
В понеделник Тръмп заяви, че САЩ са помогнали на Катар „много през годините по отношение на сигурността и безопасността“ и че има „много уважение към ръководството“ на страната.
Той продължи, като каза, че би било „много мил жест“, ако Катар предостави на САЩ самолет Boeing, докато правителството му продължава да чака две нови машини, предоставени директно от Boeing.
Потенциалната стойност на самолета и неговото управление повдигнаха правни и етични въпроси сред критиците от политическата левица и десница.
Конституцията на САЩ има разпоредба, известна като "Клауза за възнагражденията", която ограничава какви подаръци американските президенти могат да приемат от чуждестранни правителства. Тя е предназначена да предотврати лидерите да станат обвързани от чуждестранни правителства.
В социалните медии сенаторът демократ Адам Шиф от Калифорния цитира раздел от Конституцията на САЩ, който гласи, че никой избран служител не може да приема „какъвто и да е подарък... от какъвто и да е вид“ от лидера на чужда държава без одобрението на Конгреса.
Конгресменът Ричи Торес, демократ от Ню Йорк, призова Службата за отчетност на правителството да разследва, заявявайки, че самолетът може „да представлява най-ценния подарък, даден някога на президент от чуждестранно правителство“.
Но имаше критики и от някои от най-верните поддръжници на Тръмп.
Подкастърът на Daily Wire Бен Шапиро остро определи сделката за самолета в понеделник като „отвратителна“.
„Добре ли е това за президента Тръмп?“, каза Шапиро. „Добре ли е за неговия дневен ред? Добре ли е за отводняване на блатото и за свършване на работата? Отговорът е не, не е.“
Крайнодясната инфлуенсърка Лора Лумър също критикува хода. Тя публикува, че би „се хвърлила пред куршум“ за президента, но че всяко решение за приемане на самолета би било „едно петно“ за администрацията.
Прессекретарят на Белия дом Каролайн Ливит заяви в неделя, че „всеки подарък, даден от чуждестранно правителство, винаги се приема в пълно съответствие с всички приложими закони. Администрацията на президента Тръмп е ангажирана с пълна прозрачност“.
Настоящият флот на Белия дом включва два самолета Boeing 747-200B, персонализирани за президентска употреба със специално комуникационно оборудване и функции като държавна зала, офис и конферентна зала. Самолетите се използват от 1990 и 1991 г.
Твърди се, че Катар предлага версия на Boeing 747-8, много по-нов модел, за който ABC News твърди, че е модернизиран в „летящ дворец“.
Самолетът, за който се съобщава, че струва около 400 милиона долара, няма да бъде готов за употреба веднага, ако бъде предоставен на САЩ, тъй като ще трябва да бъде преоборудван и одобрен от служители по сигурността, съобщиха източници пред CBS, американския партньор на BBC.
Boeing вече е сключила договор за директно предоставяне на два 747-8 на Белия дом, но Тръмп се оплака по-рано тази година, че фирмата изостава от графика.
Неговият екип договори да ги получи по време на първия му мандат, въпреки че Boeing предупреди, че те няма да бъдат налични още две или три години.
Катар - страна, с която Тръмп отдавна има положителни отношения - е подарявала частни самолети и на други страни, включително Турция.
Това не би била първата сделка на Тръмп, свързана с Катар. Миналия месец неговата компания подписа споразумение за изграждане на луксозен голф курорт там, което е първата ѝ сделка с чуждестранна компания, откакто републиканецът се завърна на поста си през януари.
Според CBS самолетът, който Тръмп би могъл да придобие, ще бъде дарен в края на мандата му на президентската му библиотека, която представлява колекция от артефакти, свързани с времето, през което американски лидер е на поста.
Самолетите Air Force One обикновено се прехвърлят към други администрации. Според Националния архив само президентската библиотека на Роналд Рейгън разполага със самолет Air Force One.
Коментирайки потенциалното прехвърляне на самолета, Дейвид Супер, професор по право в университета Джорджтаун, заяви пред BBC: „Това със сигурност е ужасно, но формално е прехвърляне към [американското] правителство, а не към служителя.“
Самолетът обаче може да се разглежда като незаконен личен подарък за Тръмп, ако той може да го използва в личния си живот след напускане на поста си, добави проф. Супер.
Що се отнася до това кой би могъл да протестира срещу подобен ход - Конгресът би могъл да приеме резолюция, осъждаща го, каза проф. Супер, макар че това би било малко вероятно предвид републиканското господство на Капитолийския хълм и това няма да спре самото прехвърляне.