Влиятелен руски олигарх предложи премахване на пенсиите в страната

Милиардерът Константин Малофеев, основател на холдинга „Царград“, се обяви за премахването на пенсиите за руснаците, родени след 1995 г. Според него, това ще насърчи младите хора да имат колкото се може повече деца, които да могат да осигурят прехраната на родителите си през техните старини.

В пост в Телеграм, бизнесменът, когото често наричат "православен олигарх", заявява, че младите руснаци разчитат на предстоящата пенсия за старост и затова не бързат да създават семейства. В поста си той е включил и изрязък от изявление на тв водещия Сергей Мардан, който споделя същата идея.

Малофеев припомни, че в Руската империя пенсиите са били отпускани само на ограничен кръг хора, а „всяка жена е раждала средно по седем деца“ и никой не е очаквал пари от държавата. А след революцията средният брой деца в едно семейство е намалял до три поради политиката за „всеобщо равенство“, когато жените започнаха да работят в трудни мъжки професии. Според него, след това ситуацията се е влошила, тъй като „момичетата са отишли ​​в университети и са започнали да правят кариера“, а с настъпването на либералната демокрация през 90-те години на миналия век "самореализацията, личната свобода, парите и консуматорството“ напълно „са се превърнали в цел на живота“, в резултат на което броят на децата на една жена е намалял до 1,4.

"Така че, като цяло, да – пенсиите заместиха децата. Сегашното поколение пенсионери няма деца, защото първо съветската, а след това и либералната държавна пропаганда ги насърчаваше да живеят първо за комсомолските строежи, а след това за себе си", обобщава милиардерът.

Той предлага след 10 години да бъде спряно събирането на пенсионни вноски в Социалния фонд и гражданите родени след 1995 г., изобщо да не получават държавна пенсия. Пенсионните вноски, които вече са събрани от заплатите им, ще им бъдат преведени обратно. "Нека сами решат на 30 години дали да спестяват пари или да имат деца, които няма да ги изоставят в напреднала възраст“, ​​посочва Малофеев и предлага идеята му да бъде обсъдена на форум през юни. 

Русия може да се изправи пред необходимостта да повиши пенсионната възраст до 80 години след 2050 г., прогнозира държавният статистически институт ВЦИОМ.

Според официалната прогноза на Росстат, през 2023–2046 г. Русия ще загуби 12,7 милиона души в резултат на превишаването на смъртността над раждаемостта. Броят на децата и тийнейджърите в страната ще намалее с 26% до началото на 2040-те години.

Най-четени