Папата държи в ръцете си милиарди евро

Банката на Ватикана обслужва 12 000 клиенти по целия свят и управлява 5,4 милиарда евро.

Наместникът на Бога ръководи едно от най-богатите „предприятия“ в света

Паричните постъпления намаляват поради отливът на вярващи  

След смъртта на папа Франциск, конклавът успя да избере нов предстоятел на Римокатолическата църква. С какво богатство разполага новият папа? Противно на слуховете, съкровищата на някога могъщата институция са намалели значително. Но Ватиканът остава многомилиардно предприятие.
Американецът Робърт Франсис Превост, приел името Лъв XIV е не само духовен пастир за милиард и половина католици на Земята, но и управител на огромното богатство, натрупано от Ватикана през вековете. Викарият на Светия престол управлява и финансите на Ватикана. И въпреки че имуществото и активите на Католическата църква са строго разделени между епископите и Рим, милиарди евро са в ръцете на един човек, макар и наместник на Бога на земята.

Покойният папа Франциск прие Светия престол в плачевно финансово положение. През 2013 г. одит разкри множество нарушения при воденето на делата във Ватикана. Въпреки че папата се появяваше в медиите като пастир, отказал се от земните блага, той смяташе за основна задача да подреди финансите си. Както показват отчетите за 2023 г., Франциск е успял. Сега новият папа ще получи многомилиардно глобално предприятие, което е печелившо.

Според одита от 2023 г. Ватикана управлява активи на стойност 2,7 милиарда евро. Благодарение на строгата финансова дисциплина, дейността на Католическата църква отново е започнала да генерира печалба. Преди 2 години тя е била 45,9 милиона евро, което е увеличение с почти една трета в сравнение с 2022 г. Римската курия, главният орган на Ватикана, е получила по-голямата част от тези пари. Но 7,9 милиона евро са били реинвестирани. На пръв поглед може да изглежда, че печалба от малко под 2% не е чак толкова значителна, но зависи от структурата на собственост, която е под контрола на Светия престол.

Земя и произведения на изкуството

Основните активи на Ватикана са недвижими имоти, разположени по целия свят. Говорим за 5500 обекта. Повечето от тях се намират в Италия, но има сгради и съоръжения в Швейцария, Франция и Англия. Това са не само църкви и манастири, но и жилищни сгради, офис центрове и, най-важното, земя. Католическата църква отдава под наем около 20% от недвижимите си имоти на пазарни цени. Около 10% от наемателите плащат само част от наема. По религиозни и политически причини те получават субсидии от Рим.

Освен недвижимите имоти, в много голям източник на доходи за Ватикана се е превърнал църковния „мърч“ (дрехи и предмети със символика) за туристи. В Рим предлагат сувенири, монети, марки, книги. Приходите отиват в хазната на Католическата църква. Музеите на града-държава продават билети от 7 до 18 евро. Сикстинската капела и други музеи на Ватикана се посещават от два милиона души годишно.
Богатството на Ватикана се състои предимно от произведения на изкуството. Нито едно от тях обаче, от Рафаело до Микеланджело, не може да бъде продадено при никакви обстоятелства.

Ватиканът има и собствена банка. Тя обслужва 12 000 клиенти по целия свят и управлява 5,4 милиарда евро. Като правило, католически институти, епископи, ордени и благотворителни фондации, свързани с Римокатолическата църква, държат парите си тук. Ватиканската банка имаше лоша репутация преди управлението на покойния Франциск. Едва през 80-те години на миналия век тя спря да обслужва и да пере пари за италианската мафия. Освен това банката финансира политически партии в Италия, разбира се, не без личен интерес. През 2010 г. италианската данъчна служба конфискува 23 милиона евро по подозрения, че Светите отци продължават да перат пари, създавайки виртуална офшорна зона в центъра на Европа.

Банкова реформа

Папа Франциск трябваше да създаде финансов съвет на Ватикана и да подчини банката на него, за да пресече „прането на пари“ и да възстанови реда във финансовата институция. Светия отец въведе годишен одит на банката и забрани на банкерите да вземат едностранни решения, както е прието във всички нецърковни финансови институции и концерни, които търгуват акциите си на фондовата борса. Покойният папа уволни почти всички италианци от банката, заменяйки ги с банкери от цял ​​свят и затвори 1200 сметки.

Франциск беше много суров с онези, които причиниха финансови щети на църквата. През есента на 2019 г. стана известно, че Секретариатът на Ватикана е продал имот в центъра на Лондон на значително занижена цена, въпреки че посредникът в сделката е получил възнаграждение от милион долара. Папата отне правото на Секретариата да се разпорежда с имуществото на църквата, а кардинал Анджело Бечиу беше изправен пред съда на Ватикана и осъден на 5 години затвор. 

Има ред, но няма пари

Въпреки всички усилия, бюджетът на Ватикана през 2024 г. показа дефицит от 83 милиона евро. Отливът на вярващи, особено в богата Европа, води до това Католическата църква да няма достатъчно пари. Стигна се дотам, че папа Франциск, много преди смъртта си, изпрати писма до всички свои епископи с молба да пестят пари.

Католическите епископи не са задължени да публикуват финансовите си отчети, но има някои изключения. На фона на скандали с педофили-свещеници, германските кардинали трябваше да разкрият финансите си. Оказа се, че например епископатът в Кьолн управлява 4 милиарда евро годишно. Около 3 милиарда са инвестирани в ценни книжа. И това е само един клон на църквата в Германия, а в тази страна има няколко такива.

Финансовата реформа във Ватикана обаче не е завършена и ще продължи поне още пет години. Франциск остави на папа Лъв XIV църква в състояние на реформа. Финансовата криза е преодоляна, но новите структури и процедури все още не са в сила и старите проблеми остават. Латинска Америка, Африка и Азия, където има увеличение на вярващите, не дават толкова пари, колкото Католическата църква е получавала в Европа в най-добрите си времена. А на стария континент отливът на вярващи и намаляването на даренията и църковните данъци са очевидни.

Най-четени