С прекъснати здравни права към 1 май тази година са 20% от българите. Това са над 1,186 млн. души. Данните са на Националната здравноосигурителна каса, цитирани от bulgaria ON AIR.
Това нарежда България на едно от челните места в Европейския съюз по така наречените "катастрофални" разход i означава, че домакинствата имат финансови затруднения заради разходите за здраве.
Минималната месечна вноска за неработещи лица е малко над 37 лева за 2024/2025 г.
Почти една трета от интервюираните здравно неосигурени лица са на възраст до 30 години. Най-голям е делът на тези със завършено средно образование – повече от 56%. Следват тези с начално или основно образование, които са над 25%. Най-нисък е делът на завършилите висше образование – те са малко над 11%.
60% от хората, които не плащат здравни осигуровки са безработни. Повече от 13% са посочили, че основната причина да не се осигуряват е доплащането при ползване на здравни услуги.
Според българското законодателство спешната помощ, както и спешните звена в болниците, е безплатна за всички, без значение дали са осигурени или не. За да не платят такса за преглед, неосигурените лица често злоупотребяват, а от столичната Спешна помощ отчитат, че 70% от повикванията са за неспешни състояния.
"Няма как кръвно 150-160 да бъде животозастрашаващо или температура от 38 градуса. В другите европейски страни е уредено много елегантно, там няма глоби за повиквания за неспешно състояние. Там има една достатъчно висока такса", заяви говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска.
От приходната агенция напомнят, че натрупаните задължения могат да се платят на каса по места или онлайн.