16,2 млрд. лв. държавен дълг за седем месеца

Министерство на финансите пусна нов държавен дълг за 3,2 млрд. евро.

Доходността по 10-годишните книжа е 3,637%, а по 20-годишните е 4,362%

За втори път в една година

Пласираха еврооблигации за 3,2 млрд. евро на международните пазари

Близо 16,2 млрд. лв. нов държавен дълг пусна Министерство на финансите от началото на годината. Късно във вторник за втори път през 2025 г. министерството пласира облигации в евро на международните капиталови пазари в два транша. Първият транш е от облигации със срок 10 г. и обем от 2 млрд. евро, а вторият транш е от облигации със срок 20 г. и обем от 1,2 млрд. евро.

Доходността на пласираните 10-годишни еврооблигации е 3,637%, а на 20-годишните е 4,362%, показват данни на Министерство на финансите. Постигнатата доходност на тези облигации се формира не само от лихвените плащания, а и от цената, която са платили инвеститорите спрямо номинала им.

Към българските облигации е имало много голям интерес от страна на инвеститорите. Общата стойност на подадените заявки достигна 13,8 млрд. евро, което е над четири пъти повече от предложените книжа.

Благодарение на това два пъти е намалявана доходността, предлагана на инвеститорите. Изключително силният инвеститорски интерес, най-високият, достиган до момента, е катализиран от решението на Съвета на ЕС за приемане на страната ни в еврозоната и последвалото увеличение на кредитния рейтинг на България от Standard & Poor`s, Fitch Ratings и Scope Ratings, коментират от Министерство на финансите. Това е позволило съществено намаляване на цената на финансиране, измерена като разлика на доходността над осреднения лихвен суап. При 10-годишните облигации доходността е намалена до 95 базисни точки (0,95%), а при 20-годишните облигации - до 145 базисни точки (1,45%) над съответните осреднени лихвени суапи.

Десетгодишният транш постигна исторически най-ниска разлика над доходността по германските федерални облигации за всички емитирани до момента облигации на България на международните капиталови пазари. Доходността по двадесетгодишния транш постигна исторически най-ниска разлика за България спрямо осреднения лихвен суапи и спрямо германските федерални облигации за книжа с такъв срок.

Пускането на новите облигации е в рамките на определения максимален размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината от 18,9 млрд. лв., заложен в Закона за държавния бюджет. От януари до момента са пуснати държавни ценни книжа на вътрешния пазар за 2,1 млрд. лв., както и еврооблигации на международните пазари - за 4 млрд. евро в края на април и за 3,2 млрд. евро в средата на юли.

Новият държавен дълг е за рефинансиране на стари задължения, за покриване на бюджетния дефицит, както и за осигуряване на пари във фискалния резерв, коментират от Министерство на финансите. Предвиденият бюджетен дефицит за настоящата година е 6,4 млрд. лв.

Най-четени