Проблемът с паркирането няма да се реши със 100 паркинга
Предстои въвеждане на “червена зона” в София, а общинарите обмислят разширяване на синята и зелената зона, както и повишаване на цените, научи “Труд news” от председателя на комисията по транспорт в общината Иван Таков. Той обясни, че инициатор на тези промени са основно представителите на “Спаси София” и на “Продължаваме промяната”.
Столичният кмет Васил Терзиев потвърди за предстоящи промени в зоната за платено паркиране в София, като подчерта, че едно от предложенията е въвеждането на нова “червена зона” с цена от 5 лева на час. Изявлението беше направено в ефира на предаването “Здравей, България” по NOVA.
“Твърдо заставам зад промените. Ще видим за какво може да се постигне политическо съгласие. Големите теми изискват голямо политическо съгласие. Заради фрагментацията, която имаме, изискват много широко съгласие," подчерта Терзиев.
Столичният кмет каза, че в близко време предстои внасяне на доклад за промени в системата за платено паркиране, както и стартиране на строителството на нови паркинги. По-голямата част от предвидените за строеж паркинги вече са включени като проекти, чиято обща стойност е около 100 милиона лева, съобщи още Терзиев.
“Десетина паркинга ще бъдат започнати тази година," уточни той и призна, че това няма да реши изцяло проблема с паркирането в столицата.
“Проблемът с паркирането е всеобхватен. Няма да се реши и със 100 паркинга. Всеки за по 300 коли - това са 30 000 коли, а в София има 1 милион," коментира кметът, визирайки мащаба на проблема.
Иван Таков каза, че една от идеите е да се построят подземни паркинги под Спортната палата към ул. “Георги С. Раковски” и под градинката на НДК. Според него подобни съоръжения сериозно биха разтоварили част от улиците в центъра на столицата от паркирали автомобили.
Шефът на транспортната комисия в СОС съобщи пред “Труд news”, че идеята за монтажни паркинги не се посреща добре от живеещите в кооперациите, тъй като подобни съоръщения обичайно се изграждат в междублоковите пространства.
“Никога не сме имали мнозинство в Общинския съвет. Никога не сме имали поне 31 гласа, за да минават лесно ключови политики. Сега става също толкова трудно, колкото е било и вчера. Винаги трябва да стъпиш на добри идеи, които са в интерес на софиянци и да поставиш 61 човека в невъзможност да откажат," заяви Терзиев.
Кметът категорично отхвърли намеците за връзки на новоназначения главен архитект на столицата Богдана Панайотова с лидера на “ДПС - Ново начало”, определяйки ги като “пълни глупости”.
“Преди да помоля госпожа Панайотова да отиде на полиграф, аз направих същото. Отговорих на въпроса взимал ли съм решения под натиск - не съм взимал. Това е един от проблемите. Много хора ги дразни, че не съм послушен. Но не съм стигнал дотук, за да ми казват какво да правя," подчерта Терзиев.
По отношение на 215-метровия небостъргач, Терзиев припомни, че от общината вече са издали отказ за разрешително за строеж и продължават да проверяват законността на устройствения план.
За промените в “Метрополитен” столичният кмет защити професионализма на досегашния директор инж. Стоян Братоев.
“Господин Братоев е изключителен професионалист, който добре е ръководил тази структура през годините. И то не при един кмет. Не е имало скандали през годините. Това, което направиха, е безпрецедентно. Бордът дори не уведоми принципала си - Общинския съвет," заяви кметът.