Образователната програма „Децата и наркотиците – истини и легенди“, инициирана от Варненския апелативен съд, вече работи и с родители. По покана от ОУ „Йордан Йовков“ съдия Светослава Колева и консултантът от сдружение „Отвори очи“ Валентин Русимов гостуваха на родителските срещи на три паралелки седмокласници, с които предстои да се срещнат. Лекторите споделиха личния си и професионален опит за превенцията и последствията при липсата на намеса. Подчертаха, че няма застраховани и мненията, че дрогата си пробива път само в „изпаднали“ семейства, са измамни.
„Не проявявайте никакъв компромис, ако установите, че детето ви употребява наркотици. В противен случай оказвате подкрепа на зависимостта и се превръщате в съзависими“, призова Валентин Русимов. Според наказателния съдия Светослава Колева ролята на родителите при първия досег с опиатите е ключова, за да не се стига до следващите фази, които могат да имат ужасяващи последици. „Семейството трябва да има ясна позиция по темата „наркотици“, която да отстоява, включително с личен пример. Не можем да настояваме детето да стои далеч от канабиса, а да вижда, че пушим марихуана“, каза Колева.
Тя предупреди, че в много случаи нито приемащият, нито дилърът реално знаят какво съдържа конкретната дрога, в която често производителите влагат отровни химикали, за да намалят цената. „Ако в началото на работата ми като съдия марихуаната беше просто забранено растение с концентрация на активния компонент около 3%, през миналата година по данни на МВР-Варна тетрахидраканабинолът е съставлявал до 25% от продаваната трева. И растенията, и синтетичните наркотици се обработват с допълнителни съставки с неясен характер“, обясни Светослава Колева. Тя допълни, че по данни на прокуратурата непълнолетните извършители на престъпления са основно деца, които употребяват наркотици и подчерта, че у нас всички деяния, свързани с дрога, се наказват с лишаване от свобода.
Родителите получиха съвет да следят за резки промени в поведението на децата. Ако те са обичайно стеснителни, а внезапно станат експресивни, това може да е знак, че са ползвали наркотик, каза Валентин Русимов. Той очерта различното действие на забранените субстанции – депресантите са с успокояващ ефект, стимулантите водят до еуфория, а някои синтетични наркотици причиняват халюцинации.
Подрастващите трябва да бъдат добре информирани, за да не биват манипулирани и да не приемат предложенията да опитат дрога, за да бъдат по-уважавани и популярни сред връстниците си, посочиха лекторите. Според тях изходът от битката с наркотиците може да бъде успешен, ако се потърси професионална помощ от психолози, психиатри, специализирани центрове и общинската дирекция „Превенции“.