Възможен ли е трети мандат на Тръмп в Белия дом?

Автор: Труд news
“За мен ще бъде най-голямата чест в живота да служа не веднъж, а два, три или четири пъти”, каза Доналд Тръмп през януари пред свои привърженици.

Президентът на крие, че обмисля такъв вариант

Единствено Франклин Делано Рузвелт е бил четири пъти държавен глава

Традицията за ограничението е въведена от Джордж Вашингтон

Все по-често в публичното пространство се повдига въпросът дали президентът Доналд Тръмп може да остане на поста си и за трети мандат. Макар в настоящия си вид конституцията на САЩ да забранява това.

В неотдавнашно интервю за Ен Би Си Тръмп не отрече, че обмисля възможността да остане на поста и след края на втория си мандат през януари 2029 г. “Много хора искат да го направя”, каза президентът. А попитан за ограничението от два президентски мандата Тръмп отвърна, че “има методи”, които биха му позволили да изкара трети мандат.

22-рата поправка на конституцията забранява някой да бъде избиран за президент повече от два пъти, независимо дали става дума за последователни или непоследователни мандати.

Тръмп не коментира конкретни планове за това как може да се избегне конституционното ограничение, но намекна, че един от вариантите е вицепрезидентът Джей Ди Ванс да спечели следващи избори за Белия дом, с кандидат за вице Тръмп, а след това да му преотстъпи поста.

12-тата поправка на конституцията обаче не разрешава и това. Тя гласи: “Никое лице, което по конституция не може да бъде избирано за президент, не може да бъде избирано и за вицепрезидент на САЩ”.

Ситуацията веднага навежда на мисълта за евентуална промяна на конституцията. Което обаче е сложно и изисква съгласие и мнозинство, каквито трудно могат да се постигнат. Всяко изменение на конституцията трябва да бъде одобрено от 2/3 от конгресмените и сенаторите, а след това ратифицирано от 38 от 50-те US щати.

Анди Огълс - конгресмен от Републиканската партия в Камарата на представителите, през януари внесе резолюция, призоваваща за конституционна поправка, която да позволи на президента да изпълнява функциите си до три мандата - стига те да не са последователни. Това би означавало, че само Тръмп от всички бивши живи президенти би имал право на това - Барак Обама, Бил Клинтън и Джордж Буш-младши изкараха последователни мандати, докато Тръмп спечели изборите през 2016 г., загуби ги през 2020 г. и ги спечели отново през 2024 г.

В историята на САЩ само един президент е служил повече от два мандата - Франклин Делано Рузвелт.
Традицията за ограничаване на президентските мандати датира от Джордж Вашингтон, който ясно заявява, че недопускането на “крал или Цезар” начело на младата държава ще бъде основен принцип. Той се “оттегля от съблазънта” на по-голямата власт, след като служи като демократично избран президент в продължение на два мандата.

Томас Джеферсън последва Вашингтон, като доброволно се оттегля след втория си мандат, обяснявайки, че безсрочното право на кандидатиране за президентския пост “би направило длъжността първо пожизнена, а след това наследствена”.

Въпреки че президентите Юлисис Грант и Теодор Рузвелт флиртуват с възможността да се стремят към трети мандат, САЩ изживяват 164 години на негласно следване на примера на Вашингтон, докато Рузвелт не е преизбран за общо четири мандата.

През 1940 г. Америка е травмирана и търси утеха, пише в. “Вашингтон пост”. Бавно излизащи от Голямата депресия, все още белязани от катастрофалните загуби през Първата световна война и треперещи пред перспективата за война, която отново ще се разрази в Европа, САЩ искат да се изолират. Стабилността е популярна тема за американците, Рузвелт не среща никакъв отпор от противниците на третия мандат и печели такъв на 5 ноември 1940 г. с 54,7%. Умира през 1945 г., само няколко месеца след като е преизбран за четвърти път.

След смъртта му се подновява дебатът за ограничаване на президентските мандати. Поправката за това е приета от Конгреса през 1947 г. и ратифицирана от щатите на 27 февруари 1951 г.

Апетити за отмяна на поправката проявяват няколко американски президенти. За Роналд Рейгън например са били подготвени плакати, гласящи “Отмяна на 22-рата поправка Рейгън '88!”. А през 2000 г. по автомобилите на привържениците на Бил Клинтън бяха разлепени синьо-бели стикери с апел: “Отменете 22-рата поправка, изберете отново Бил Клинтън”, припомня “Вашингтон пост”.

Най-четени