Обречен на провал вот на недоверие

Вот на недоверие по същата тема може да бъде поискан отново не по-рано от 6 месеца.

“Възраждане” подготвя втори “стрес тест за правителството”

Мотивът е за “провал в сектор външна политика”

То не е само да викаш “Хайде да си ходят!”, каза Бойко Борисов

В 13.45 часа днес депутатите ще гласуват първия вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков - 24 часа след приключването на дебатите по него. Той бе поискан от партия “Възраждане”. Мотивът е “заради провал на правителството в сектор външна политика” и бе подкрепен от МЕЧ и “Величие”.

Политолози, които “Труд news” потърси, бяха на общо мнение, че с този вот партиите се позиционират-въпреки че темата е за външна политика, всъщност тя показва коя партия е в опозиция и коя е с властта. Повече от ясно е, че вотът няма да мине, заявиха всички те с аргумент за нужните за това гласове. Максималният брой, които може да събере искането за сваляне на правителство е на общо 54-те депутати от трите партии, които внесоха вота. За да бъде той успешен, трябва да е подкрепен от повече от половината от всички 240 депутати. Дебатите по него продължиха четири часа и половина във вчерашния ден.

Преди началото им лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви: “Темата “външна политика” в момента надали е проблемна за правителството. Това, което кабинетът “Желязков” прави, е това, което и ние мислим като партия - твърда европейска подкрепа, с евроатлантическите партньори и съвместни проекти във военнопромишлената сфера”, добави той. Уточни още: “Този, който тръгне да събаря правителството, трябва след това да каже как ще направи всичко това. То не е само да викаш “Хайде да си ходят”. Какво ще се случи?”, попита Борисов. Той определи като отговорно решението на ДПС-ДПС да продължи да подкрепя правителството. ДПС-НН казаха, че вотът всъщност е за геополитическата ориентация на България и смятат, че страната ни трябва да устоява европейската си ориентация и заявиха подкрепа за кабинета. БСП и ИТН логично са на страната на правителството.

От ППДБ декларираха, че няма да подкрепят подобен вот. Техни депутати нарекоха инициативата “цирковете на проруските партии в парламента” и напуснаха пленарната зала.

“В момента група проруски партии хабят пленарно време в ущърб на националния интерес. Националният интерес на България е активна България в сърцето на Европа, със силен глас във всички международни съюзи, в които участва. Ние в този нелеп цирк, който се разиграва в пленарна зала няма да участваме”, каза Надежда Йорданова от ДБ. Николай Денков обяви, че единодушно мнение на групата е, че нито това е поводът, нито сега е моментът да се иска оставката на правителството. Обясни, че след като страната ни бъде приета в еврозоната, тогава щели да извадят тяхната причина защо това правителство трябва да си ходи. Същата теза повтори и от трибуната Кирил Петков.

Костадин Костадинов от “Възраждане”, като един от вносителите на вота, заяви, че няма илюзии по отношение на гласуването. “В официалното мнозинство вече влизат и ДПС на Пеевски и ППДБ, които няма как да обясняват повече, че не подкрепят това правителство. Ние искаме да им дадем шанс за поправителен. Ще започнем преговори с другите две политически сили, които ни подкрепиха за този вот, МЕЧ и “Величие”. Искаме да видим дали ще се съгласят на нашата идея, още следващата седмица да внесем нов вот на недоверие, този път по темата “корупция”. Всеки един вот на недоверие е двоен стрес тест. Стрес тест е за правителството, дали мнозинството зад гърба му е стабилно и стрес тест за опозицията, дали тя може да свали това правителство”, добави Костадинов. По време на дебатите той подчерта, че външната политика на България е опасна за националната ни сигурност. Каза и, че страната ни отново застава на страната на губещите. От МЕЧ поясниха, че не искат напускане на Европейския съюз и НАТО, а отстояване на национално отговорна българска позиция в тези съюзи. От “Величие” пък заговориха за вот на недоверие заради боклука.

От своя страна външният министър Георг Георгиев, който е пряко засегнат от темата на вота обясни, че според него сме уважавана и авторитетна държава и че не е съгласен с твърдението, че България “се подчинява и сляпо следва”. “България е държава, която направлява и произвежда процеси”, допълни министърът.

Премиерът Росен Желязков за вота на недоверие: Целта е раздор в коалицията

“Ние сме много по-устойчиви, за да не се подвеждаме от мотивите на дебата. Вотът цели да създаде раздор сред партиите в коалицията”, каза премиерът Росен Желязков във връзка с дебата в Народното събрание по първия вот на недоверие към неговото правителство.

Той бе категоричен, че мнозинството е по-устойчиво от тези намерения.

“Ние сме много по-устойчиви, за да не се подвеждаме от мотивите на дебата. България над 3 десетилетия е избрала своя модел на развитие. България е част от Европа, от колективната система за защита на националната ни система за сигурност и това е неотклонната позиция, която това правителство ще следва”, обяви Желязков.

Илияна Йотова очаква дебат по три важни въпроса

За вицепрезидента темата е „малко странна“

Според Илияна Йотова управляващата коалиция е стабилна.

“Не преувеличавам неговото значение, нито липсата на значението му, защото това за мен е една нормална парламентарна практика. Да, странно е малко, че точно за външната политика и то в един сравнително млад кабинет. Оттук нататък е важно, пак казвам, какво ще бъде съдържанието. Защото всеки един вот на недоверие е повод за дискусия и за конкретни решения, около които трябва да се търси консенсус, вътре в Народното събрание. Тогава позицията на България и във външнополитическо отношение, това е много важно, ще бъде много по-стабилна, когато имаш гаранта и гърба на мнозинството зад себе си. Ако гледаме в положителна посока, вотът би могъл да изиграе тази роля”. Това коментира вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея вотът на недоверие едва ли ще стане причина за прегрупиране в Народното събрание.

Йотова допълни, че очаква дискусия по три важни въпроса, свързани с външната политика на страната по време на дебатите: “Как и дали страната ще продължи участието си в “коалицията на желаещите” и какви ангажименти ще бъдат поети, дали ще се използват средствата от Кохезионния фонд за новата платформа на Европейската комисия за производство на оръжие и превъоръжаване и каква е позицията на България за стратегическия подход за Черно море, който се очаква да бъде представен от ЕК на 28 май”, изброи тя. Вицепрезидентът коментира и решението на парламентарната група на “Демокрация, права и свободи” - ДПС да продължи да подкрепя управляващата коалиция. “Преди една седмица заявих, че след решението на Конституционния съд, след разместването в Народното събрание, след деветте партии вътре, продължавам да смятам, че управляващата коалиция е още по-стабилна от гледна точка на мнозинството, отколкото беше преди”, каза още Илияна Йотова.

Страхил Делийски, политолог, пред “Труд news”: Повод за позициониране - кой е опозиция и кой не

Този вот е повод за позициониране - кой е опозиция, кой не е. Опозицията няма кой знае колко инструменти да влияе върху политическия процес. Темата на вота би позволила ясното позициониране. Имайки предвид нивото на дебатите в последните години предпочитам да не ги проследявам.

Погледнах основно, но бе нещо различно от това, което сме чували досега и в основните тези явно си личи именно тази основна линия на позициониране - най-вече кой е в опозиция, защото по един парадоксален начин това показва доминираща тема на разговорите сред политическия елит. Сякаш най-важното нещо в България е кой къде се намира спрямо властта. Това може би е интересно на тези около властта, но доколко това е интересно на тези, които гласуват за тях, е друга тема.

Харалан Александров, социален антрополог, пред “Труд news”: Ситуацията е подходяща за антиевропейски лозунги

Има много ясно консолидиран блок от партии, които формират мнозинството в този парламент, които ще подкрепят политиката на правителството и има група партии, които се съревновават в обратното поле - в полето на антиевропейския популизъм.

И тъй като има нарастваща тревога от спешното влизане в еврозоната, свързана най-вече със загубата на контрол върху фискалната политика, нещо, по което аз не съм експерт, но считам, че определено хората се чувстват тревожни от това една видимо неадекватна и некомпетентна бюрокрация, каквато е сегашната бюрокрация на ЕС, да се разпорежда с парите на България. По този повод възниква подходяща ситуация за това вдигане на антиевропейски лозунги. Отново държа да кажа, че българите, в голямото си мнозинство, не са срещу ЕС, но има все повече съмнения и тревоги, свързани с бързото влизане в еврозоната - това са две различни неща. В този смисъл възниква такава възможност за част от партиите в опозицията, някои от тях отказаха да влязат в залата и да участват във вота, защото хем ППДБ са врагове на мнозинството, хем не могат да гласуват срещу външната политика, която за тях е нещо свещено, те не могат да си представят България извън ЕС.

Резултатът от вота е предизвестен, риторическите упражнения в залата вероятно са интересни за журналистите, но просто не мога да си позволя да си губя времето с това.

Христо Панчугов, политолог, пред “Труд news”: Партии паразитират върху патологии на общество ни

За пореден път се отварят теми, за които някои партии смятат, че допринасят за радикализация на техния електорат. Т. е. паразитират върху патологиите на българското общество. От една страна наистина имаме проблем с външната политика на България, той е свързан с неспособността и невъзможността да се дефинира как изглежда българският национален интерес. Само, че вотът на недоверие не е разговор за българския национален интерес, а това, че България, според тези политически формации, е част от едни съюзи, които някак си я поставят в подчинено положение. Това е внушението, което се опитват да направят. За някаква част от българите това е правилно, за тях страната ни е горда, самостоятелна държава, която би могла да налага собствена външна политика, която по странни стечения на обстоятелствата обслужва руския национален интерес. Това наричам патология - първо България изпитва сериозни затруднения да изпълнява самостоятелна външна политика. А българският национален интерес не съвпада с руския. Но тези политически партии се опитват да паразитират с тази тема. А темата за външната политика позволява да се говори за всичко друго - за принадлежността на България към НАТО, за ролята на ЕС в Украйна и руските национални интереси, еврото... Понеже полето “външна политика” позволява общ разговор за недоволството на политическите формации от това къде се намираме ние, бе използван поводът с убития българин в Газа, за представяне на провал на правителството.

Доц. Татяна Буруджиева, политолог, пред “Труд news”: Дебатът можеше да е в полза на ППДБ

По принцип вотът на недоверие е инструмент на опозицията и целта винаги е тя да постави своята алтернатива достатъчно тежко и силно през дебата в парламента. По повод на това защо точно по външна политика, ми се струва нормално избрана темата, с оглед политиките и алтернативите, които се опитва да наложи “Възраждане”. Тъй като тук става въпрос за доста активно променяща се външнополитическа ситуация. Смисълът на вота на недоверие не е, за да падне правителството, като инструмент той се използва фактически, за да се покаже силата и възможностите на онова, което предлага опозицията.

Наистина вотът е демонстрация на това кой е опозиция на управлението и то от гледна точка на представяне на политики. Оттук проблемът на ППДБ е очевиден - те казват, че са опозиция, в същото време по редица ключови политически процеси и решения, те не могат да имат различно решение и позиция от тази на правителството, защото става въпрос за ценности, стратегически цели, политики, които самите те са защитавали и предлагат на гражданите по време на предизборния процес. За мен ППДБ пропуснаха един дебат, в който можеха да се проявят като хора, които могат да формират и да предлагат политики и като партия, която има отговорност към формирането и предлагането на такива. В този смисъл може да претендира за управлението на държавата с по-голяма сила, отколкото самите управляващи, това е смисълът на дебата за всеки един вот на недоверие и можеше да е в полза на ППДБ.

Най-четени