Няма промяна в цените спрямо миналата година, агнетата от фермата по 10-12 лв./кг живо тегло
27 лв. за кг месо в магазините
Замразено агнешко месо от Австралия може да бъде продавано за Великден като прясно, предупреждават фермери и призовават за по-строг контрол от страна на Българската агенция по безопасност на храните. “Очакваме засилен внос от Австралия, нашите притеснения са да няма нелоялни, измамни практики от страна на вносители, които да внасят евтино замразено месо от Австралия и да му създават вид като на прясно”, каза Симеон Караколев, съпредседател на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация. “Това се прави със специални химикали, които придават по-различен вид на месото, едва ли не като на прясно. Надяваме се контролните органи да следят внимателно за всички пратки, които влизат в България, дали после ги продават в магазините като замразени”, добави Симеон Караколев.
Замразено агнешко месо не трябва да бъде размразявано и продавано на витрина като охладено. След като един път е било замразено, месото трябва да бъде продавано само като замразено. Потребителите могат да проверят произхода на агнешкото по печата върху месото. Печатът върху българското месо е със син цвят. Всяко месо, което не е с произход България, е с печат с червен цвят. “Печатите много често биват под някаква форма недобросъвестно замаскирани, затова сезираме официално и Българска агенцията по безопасност на храните за нашите опасения с апел да засилят повече контрола, най-вече върху вносителите на меса. Знаят ги много добре кои са вносителите и не би трябвало за тях да е проблем”, каза Симеон Караколев.
“За препоръчване е месото да бъде охладено, прясно, свежо”, каза Симеон Караколев. “Най-добре за хората да отидат до най-близката ферма и да си купят месо или животно”, добави той. Така ще имат гаранция за качеството.
От няколко години има тенденция българските агнета да не могат да задоволят потреблението на агнешко в страната за Великден и за Гергьовден, така че тази година се очаква да има и внос, каза за “Труд news” Симеон Караколев.
Традиционно вносът е на месо от Северна Македония, може да има внос на месо и от Румъния. В районите близо до границата с Гърция някои хора може да внесат агнешко и от южната ни съседка, но количествата няма да са съществени.
“Няма промяна в цените на агнешкото спрямо миналата година”, заяви Симеон Караколев. Изкупните цени на едро са между 8,50 лв. и 9 лв. за килограм живо тегло без ДДС. Цените на дребно във фермите са между 10 лв. и 12 лв. за кг живо тегло, ако отидете и купите едно агне. Месото във фермите е от порядъка на 25-27 лв. за килограм. “Според мен около 27 лв. за килограм в магазина е нормалната цена за агнешкото, много зависи и от това каква е разфасофката. Ако продават само котлет няма как да е на тази цена”, коментира председателят на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев.
При избора на яйца за Великден потребителите да обръщат внимание на маркировката им, за да се информират за начина на отглеждане на кокошките носачки, страната на произход на продукта, размер на яйцето и срок на годност, препоръча основателят на онлайн платформата “Ние, потребителите” Габриела Руменова. Пред “Труд news” тя обясни, че всяко яйце върху черупката трябва да има печат.
“Първата цифра показва как са отглеждани кокошките. С 0 се обозначават биологично отглежданите, с 1 - свободно отглежданите, с 2 - подово отглежданите и с 3 - отглежданите във ферми с клетки. След тази цифра стои обозначение за страната на произход, в която е било снесено яйцето. Размерите XL, L, М и S също трябва да се имат предвид, когато се преценява цената на яйцето. Важно е да се знае, че срокът на годност е максимум 28 дни от датата на снасяне на яйцето. За боядисването на яйцата Руменова посъветва да се предпочитат естествени багрила от билки, плодове и зеленчуци, за да се избегнат вредните ефекти от изкуствените оцветители. При покупката на предварително боядисани яйца рисковете са свързани с това, че не може да се проследи информация за яйцата и за боите, не се знае как са съхранявани преди и след сваряването. За да останат безопасни, максималният срок за съхранение след като са сварени и то в хладилник е до седмица.
При избора на козунаци да се внимава също за изкуствени бои и консерванти, но и за нелоялни практики. “При поставянето на козунаците и други великденски стоки в кошници и на специално обособени щендери в търговските зали умишлено или по небрежност на служителите в магазина или поради разместване от страна на клиентите се стига до несъответствие между етикета и поставения в близост продукт”, даде пример тя.
При покупка на сувенири за украса на дома да се внимава за бои, които остават по ръцете, а ако има малки деца наоколо, да се избягват декорации с остри ръбове, елементи и дребни части, които могат да убодат, порежат или задавят малчугана.
Хората, които правят резервации за настаняване за Великден, често търсят туристически обекти със СПА центрове. За да са сигурни, че няма да бъдат подведени е добре предварително да проверят дали обектът имат нужната категоризация и сертификат, за да предоставя такъв тип услуги.
Семейните разходи се оценяват на 190 евро
Атина
Бойка Атанасова,
Наш кореспондент
Според властите в Гърция продуктите, включени във Великденската кошница тази година са на същите или дори по-ниски цени спрямо 2024 г.
В Гърция “Великденската кошница” влиза в сила от 9 април и продължава до празника. Традиционно тя включва агнешко, яре, козунак, великденски шоколадови яйца и шоколадови изделия. Очаква се решение за “Кошница за кръстници”, която ще включва великденски свещи, играчки, настолни игри, пъзели, кукли, бебешки играчки, електронни игри, спортни игри, плюшени животни, музикални играчки, шоколадови яйца.
В същото време контролът на пазара се засилва относно цените на агнешкото и ярешкото месо преди Великден. В този контекст се проведе среща между министрите на развитието Такис Теодорикакос и на развитието на селските райони и храните Костас Циарас, като основната цел е защита на потребителя и подкрепа на гръцкото производство чрез целенасочени действия, които предотвратяват неоправдано повишаване на цените. Двамата министри уточниха, че правителството ще продължи да следи отблизо развитието, като се стреми към великденска трапеза на достъпни цени и без изненади за потребителите.
Що се отнася до себестойността на празничната трапеза, според първите данни, с които разполага Министерството на развитието, продуктите, включени във Великденската кошница тази година са на същите или дори по-ниски цени спрямо 2024 г.
Семейните разходи за Великден се оценяват на 190 евро.
Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново
Пестеливи търновци вече се запасяват с основните продукти.
Велико Търново се слави като град с едни от най-високите цени на хранителни продукти, които рязко скачат по големите празници.
Преди Великден най-скъпо е агнешкото месо. Оказва се, че тази година килограм плешка в магазина струва 24,50 лева. За опаковка с 6 яйца клиентът трябва да плати 2,70 лева. Прави впечатление, че тази година яйцата са по-евтини в сравнение с миналата пролет.
Зелената салата, репичките и пресния лук на пазара се предлагат между 1,50- 2 лева бройката. Килограм червено домати във Велико Търново се търгува срещу 5,50 лева, а розовият домат надхвърля 6 лева за килограм. Краставиците са между 3,70 и 5,60 лева килограма.
Козунакът пък се предлага по около 5,50 лева за 400 грама, а ако е ръчно приготвен цената стига и до 10-12 лева. Погача с 12 парчета може да се поръча в местна пекарна срещу 28 лева, а с 6 парчета-10 лева.
“Доста преди празника по-пестеливите търновци вече бързат да се снабдят с основните продукти за празника”, споделят търговци от старата столица.
Те казват, че всяка година има опити за спекула от нелоялни конкуренти, но пазарът е разнообразен и хората има откъде да купуват и на цени, които не са завишени.
Жители на старата столица пък са убедени, че с наближаването на празника цените ще се увеличават главоломно.
Още от март овчари по селата правят списъци за поръчки
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
Домакинства пекат за Великден половината агне, а другата оставят във фризера за Георгьовден.
Благоевградчани масово пазаруват цели агнета за Великден от фермите в района. Така излиза доста по-евтино. Още от март месец във фермите по селата има списъци за поръчките. Агнешкото живо тегло е 12 лева за килограм. Фермерите предлагат за тези пари пълно обслужване- колене, чистене, пакетиране и доставка до адрес. Има семейства, които се комбинират и си делят по едно агне, ако е по-голямо на килограми. А други пекат за Великден половината, а другата оставят във фризера за Георгьовден.
Това се превърна в традиция за региона, защото цените на агнешкото в търговската мрежа се повишават непрекъснато с наближаването на празника. В момента килограм агнешко се търгува от 27 лева до 38 лева.
Козунаците също поскъпнаха драстично в сравнение с миналата година. В момента най-активно се купуват разфасовки от 250 грама по 5 лева. Стандартните козунаци в магазините се продават от 9 лева нагоре за 500 грама.
Яйцата се търгуват за 45 ст. бройката, а домашните са 50 ст. Най-голямо е поскъпването при зелените салати- домати- около 5 лева килограма, същото е и за краставиците, марулята от 1,50 нагоре за бройка. Най-скъпи си остават шоколадовите изделия с великденски мотиви.
Козунак със стафиди и бадеми стига 16-17 лева
Празнични оферти пълнят пощенските кутии: 3,99 лв. за десет яйца с отстъпка 29%
Мария Кехайова,
Труд news, Бургас
По-евтините козунаци са с яйчен прах и заместители.
Големите вериги вече пуснаха празнични оферти за Великден. В пощенските кутии всеки ден “ври” от предложения за покупка на основните продукти за празничната трапеза.
Така агнешко месо “предна четвърт” се предлага за 19,99 лв., а “задна четвърт” е 21,99 лв. 10 яйца в опаковка от “подово отгледани кокошки” са 3. 99 лв., като е отбелязано че са с 29% отстъпка. Пакет бисерен ориз от 500 грама е с 40% отстъпка и е 1,49 лв. 10,99 лв., с 29% отстъпка е кравето сирене- буца от един килограм.
Яйцата и козунаците масово поскъпват за Великден, оплакаха се обаче купувачи от морския град. Истинските козунаци, надвишаващи 6-7 лева например, са кръстени така от купувачите, защото не са с яйчен прах и заместители, а с истински продукти. Техният грамаж обаче е намален, в сравнение с предишни години.
Ако има стафиди и бадеми - надвишават 16-17 лева. По-евтините са с яйчен прах и по евтини заместители.
Хит в Бургас в момента са турските яйца. Те са предпочитани, защото са с бели черупки. През уикендите напоследък бургазлии пътуват масово за яйца до там, вече праховете за пране са на заден план, разкриха търговци.
Агнешкото, ако е българско производство, е със син печат. 28 лева килото е хубаво родно месо, от местни производители. Печата обаче трябва да се гледа задължително, за да не се попадне на нелегално, което крие рискове от зарази.
Иначе, по магазините на по-ниски цени се предлага агнешко от Румъния, Испания и Гърция.
Поскъпването е с лев-два за година
Даниела Фархи,
Труд news, Варна
В навечерието на Великден варненци масово предпочитат да се заредят с яйца от фермерския пазар или да поръчат онлайн на близки ферми. Причината е, че цената на прясно местно яйце е около 40 стотинки, а по магазините е с 10-12 ст. по-скъпо. Там се пласират и вносни яйца от Украйна, Румъния и Полша, които се пакетират в кутийки с българския флаг и ако потребителят не погледне кода на самото яйце, е подведен, че купува българска стока.
Най-евтините яйца в Североизтока предлага всеки четвъртък на фермерския пазар в Добрич производител от с. Богдан. Стоката му се харчи като топъл хляб, защото е прясна, местна и L размерът струва само 27 ст. “За ден продаваме количество, което един малък магазин пласира за седмица, защото не злоупотребяваме с надценката. Това е моят съвет към всички търговци”, казва Николай Колев, според когото средната себестойност на едно яйце реално е 24 ст.
Поне с 2 лв. е поскъпнало и агнешкото в магазините във Варна. Българското се предлага за 28-30 лв. килото при 26-27 лв. миналата година. По-евтино е замразеното от Нова Зеландия - 16-17 лв./кг, но пенсионерите, които не могат да си позволят прясна агнешка плешка или бут, предпочитат да си купят родна дроб сърма за 12-13 лв.
Ръст на цените има и при козунаците. Популярни фурни вече приемат заявки за празника. Цените тръгват от 6,60 лв. за 600 грама - с над лев повече от 2024 г. Ако великденският сладкиш е с бадеми, стафиди, локум същият грамаж върви в диапазон от 9 до 17 лв., а най-скъпи са козунаците с шоколад и череши - 19,90 лв. за 600 грама. В големи търговски вериги пускат и мини версия от 400 грама за 4,49 лв., но офертите за “домашен” козунак, приготвен с истински яйца, стафиди и локум, също гонят 9 лв. за 600 грама.