Жители на община Вълчи дол и земеделци с тежка техника протестираха днес в центъра на града срещу инвестиционно намерение за строеж на вятърен парк с 50 турбини с височина 270 метра. Хората дават отпор на проекта от 2009 г. насам, а повод за четвъртия им поред протест бе докладът за оценка на въздействието му върху околната среда /ОВОС/.
На общественото обсъждане на документа за среща с подготвилите го експерти и с представител на инвеститора „Добротич Уинд“ дойдоха близо 500 души. Нито един не си тръгна убеден, че паркът е безопасен за земята, природата и за здравето на хората и животните. След серия от зададени конкректни въпроси се оказа, че докладът е писан по прогнозни стойности за шумовото замърсяване, тъй като толкова високи перки до момента не са строени у нас и в Европа. Хората питаха още как 2-метрови полски пътища ще бъдат разширени до 7 метра, минавайки през техните земи и къде инвеститорът планира да съхрани хумусния слой от засегнатите зони. Категоричното им мнение бе, че вятърен парк върху обработваеми площи не бива да има.
Стоянка Димитрова, председател на сдружението „Жива земя“, което организира протеста, попита от трибуната защо нейният дом е на по-малко от задължителните поне 500 метра от една от планираните турбини. Получи отговор, че къщата е извън регулацията на населеното място и нормативът е спазен. „Хората не са норматив“, отвърна емоционално хор от гласове в залата.
Срещу инвестиционното намерение има солидна подписка и над 50 депозирани в РИОСВ-Варна жалби, но отговори не са получени, обясниха жители на Вълчи дол. Според кмета на общината Калоян Цветков наредбата, която указва минимално отстояние на перките от 500 метра от урбанизирани територии е остаряла, тъй като е писана във времена, когато съоръженията са били по-ниски и не толкова мощни.
В съседната община Ветрино „Добротич Уинд“ бе предвидил още перки, но се отказа от намерението си, въпреки че спечели дело срещу наложено вето на Общинския съвет. Инвеститорът вече е подал уведомление в РИОСВ-Варна за редуциране на капацитета на парка, който ще е с мощност 400 мегавата и само на територията на Вълчи дол, стана ясно на обсъждането.
На финала му кметът попита канцерогенни ли са витлата на генераторите и посочи, че в България няма определени площадки за рециклиране на такива съоръжения. Хората бяха категорични, че в законния срок от 3 дни ще подадат писмено възраженията си и въпросите, голяма част от които по време на обсъждането останаха без отговор с мотива, че не касаят пряко доклада по ОВОС.