Няма я в европейските менюта
Едно лениво мнение се простира като везана покривка през историята ни. Съвкуплението на краставица, домат, сирене и лук е станало националното ни самочувствие. Да, ама не е и съвсем национално, след като в подобна подредба е и гръцката салата.
Наша или гръцка, тази салата е груба, неугледна и прехвалена. Вкусен е донякъде финалът ѝ - остатъци от домат, шарлан и сол, който може да утопите с хляб. Дебелашка работа, ако ме питате, особено каръщисването ѝ с ракия.
Научили сме чужденците на тази салата и сме им внушили да я харесват, защото не им задаваме въпрос - харесва ли ви шопската салата, а направо - Ама, нали много ви хареса шопската салата...
Това патриотично подлъгване, подкокуросано от годините, вплетено в националната ни гордост, заема мухлясалите стени на родното, без да се запитваме описва ли ни то, иронизира ли ни, нормална ли е тази салатна патетика и доколко.
И ако помисли човек, кое ѝ е националното днес на шопската с краставици от Китай, домати от Швеция, шарлан от Гърция, кромид от Турция... Тази автентичност отдавна е избледняла с повишаването на добрия вкус на българина, с броденето му по света и опитването на далеч по-интересни зеленчуково-месни съпружества.
Световната кухня оставя далеч назад нашенската, въпреки думкането в гърдите. Ако е толкова вълшебна и нечувана шопската, защо никъде не я копираха, да я включат в менюто, да я разпространят и рекламират? Йок. Някъде, ей така от тамазлък, предлагат подобие на гръцката, но и тя не е прокопсала в европейските менюта.
Има мерак да сме единствени, но кухнята не е силната ни страна. Мазньочи, бълвочи, брашно, лой, сланина, пържено... Спрете се малко, огледайте се и ако не идват калории и заболявания - преминете. Най-вече ме е яд за напразното самочувствие на нашенци, дето са се хванали за тази салата, мусака, гюведжета и всичко, от което стомасите им са до земи провиснали.
Ако щете ме чуйте, но опитайте нещо друго. Изобилието е голямо. Отминете китайското, което по подразбиране е една храна за обикновени хора, много често, нямаща нищо общо с китайската. Опитайте деликатни неща. Те ще умалят стомаха ви, ще осветлят кожата ви, ще прочистят ума ви. И, не, няма нищо антинародно в предложението ми. Просто не е редно да се самозалъгваме. Едно време царят бе споменал пред общи познати, че видите ли, като чули поданиците му, че обичал сарми - навсякъде му поднасяли. Аман и бъктън, представям си, си е мислил величеството му пред всяка гозба.
Fashion idol
Симона Миланова
Младият юрист Симона Миланова често попада в модните коментари на медиите. Тя съобразително държи една линия на естетическо поведение, което не допуска подвеждане и криволичене в опасния свят на цветове и кройки. Днес тя е повече от стилна с това сако и тъмносиня блуза. Перлите, постановката на ръцете, прическата - всичко това е в отлично съчетание, водещо до образа на заета млада жена. Миланова е номинирана за Бизнесдама на годината, в категория „Юрист“.
Благотворителност
Еди Кидд с кауза за аутисти
Известният състезател и каскадьор Еди Кидд, който преди години пострада и оттогава е в инвалидна количка, беше звездата на благотворителен обяд в Лондон. Редица британски звезди се събраха за да осигурят средства за деца аутисти, а междувременно бяха забавлявани с добро меню, водещ и оркестър. Звездно куче на име Крату, също присъства дискретно на събитието, без да направи нито една беля. Оперният певец Джино Чиапетта, телевизионната водеща и участник в риалити предавания Анне Хегертли, боксьорът Джон Антъни Контех вдигнаха наздравици за благотворителността, а щедрото на слънце време често ги изкарваше навън за по цигара или за да обменят разнообразни светски новини. На снимката Еди Кид с приятелката си и бизнесмена Пери Нийл.
Кралска визите
Дукесата на Йорк тайно в София
Една от снахите на покойната английска кралица Елизабет Втора бе за няколко дни в София. Сара Фергюсън, по титла Дукеса на Йорк, проведе дискретни бизнес срещи, съпроводена от своя екип. Тя също подготвя благотворителна дейност, свързана с деца сираци. Съпругата на принц Андрю дава на кралското семейство коронованите принцеси Еуджиния и Беатрис, а името ѝ неведнъж е замесвано в пикантни скандали. Въпреки развода си със сина на кралицата, Сара продължава да обитава Кенсингтън палас. След смъртта на свекърва си кралица Елизабет Втора, тя осинови двете ѝ кучета, за да се грижи за тях. Дукесата на Йорк участва в редица благотворителни инициативи, а дъщерите и освен модни икони за кралски патрон на Бала на Британския кралски легион Poppy ball.