В писмо до ЕК, ЕЦБ и европейските партии български общественици алармират: България в еврозоната от 2026 г. повтаря гръцкия сценарий

Автор: Труд news
Освен до ЕК и ЕЦБ, писмото на групата български общественици начело с доц. Григор Сарийски е адресирано и до всички парламентарни групи в Европейския парламент, до водещи издания като Die Welt, Politico, DW и AP, както и до правителствата в ЕС.

Катастрофа за икономиката и пълна липса на готовност

Европейската статистическа служба Евростат да разследва как е изчислен бюджетният дефицит на България за 2024 г., който е един от критериите за влизане в еврозоната, призоваха в писмо до ръководствата на европейските институции група от български общественици сред които са икономистът доц. Григор Сарийски, Весела Станчева от Сдружение “Завера”, адвокат Росен Миленов и др. “Излизащата в публичното пространство официална информация, касаеща инфлацията и бюджетния дефицит, са неверни, в което лесно можете да се убедите от най-прости съпоставки, като например между темпа на приходите от косвени данъци с комбинирания индекс на физическия обем и дефлатора на БВП за 2024 г., или пък между данните от ежемесечния бюлетин за дейността на местата за настаняване с индексите на потребителските цени в съответния сектор”, пише в писмото до Евростат, Европейската централна банка (ЕЦБ), ЕП и и държавните ръководители на всички страни-членки в ЕС.

“Адресираме настоящото писмо до ключовите институции в Европейския съюз с молба за критичен анализ и преглеждане на предоставените от българското правителство и БНБ данни до председателя на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен, и до президента на Европейската централна банка, Кристин Лагард, във връзка с поискания на 25 февруари 2025 г. от страна на българското правителство и управителя на БНБ извънреден конвергентен доклад”, пишат инициаторите му.

“Обръщаме се към Вас, като активни участници в процеса на присъединяване на България към еврозоната, с цел да предотвратим допускането на грешка, която ще коства много както на България, така и на ЕС. Както знаете, на 4 юни 2025 г. се очаква публикуването извънреден конвергентен доклад за готовността на България за приемане на еврото от страна на Европейската комисия и имаме сериозни опасения за адекватността на изводите в този доклад, тъй като са налице всички основания да считаме че те ще почиват на некоректни данни за състоянието на българската икономика”, обясняват инициаторите на писмото в аргументите си срещу въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. И още: “Влизането на една неподготвена страна, каквато в случая се явява България, би представлявало не само риск от нов гръцки сценарий и катастрофа за икономиката ни, но би застрашило самата еврозона, особено на фона на засилващите се турбуленции. Очевидно е, че ако в настоящото си състояние на пълна липса на готовност България бъде приета в еврозоната, тя ще повтори гръцкия сценарий”.

“Въпросът е дали при сегашната неблагоприятна икономическа обстановка и бързо променящи се геополитически условия, страните-членки могат да си позволят нова криза на единната европейска валута. Призоваваме Ви да вземете под внимание обстоятелството, че такова скорошно приемане на България ще вдигне всички дисциплиниращи ограничения на валутния борд и ще запрати страната във водовъртежа на дългова спирала по прищевките на всеки политик, който, съзнателно или не, е склонен да заложи бъдещето на България в името на личните си облаги”, обясняват в мотивите си българските общественици. По думите им всичко това се случва в условията на “целенасочено натрапване по всички обществени медии на едностранчива и спорна информация, без възможност за изразяване на алтернативно мнение или провеждане на каквато и да било експертна дискусия, което по същество дискриминира поддръжниците на другата теза и по този начин навлиза в разрез с основополагащите принципи на ЕС”.

В писмото се казва още, че почти всички социологически анкети показват как “преобладаващите нагласи в българското общество не подкрепят приемането на единната валута в краткосрочен порядък и единственият начин да се разреши този въпрос по справедлив и демократичен начин е чрез провеждане на национален референдум”. И припомнят как през 2023 г. над 604 000 български граждани заявиха желанието си да бъде проведен такъв, “но органите на държавната власт не се съобразиха с тяхното искане, въпреки че то изпълняваше всички условия за това”.

Най-четени