Работодателят казва, че е постигнал добра стикованост между родните и чуждестранните работници
Земеделски производители и животновъди от Великотърновска област продължават да преодоляват кризата с работници в селското стопанство с кадри от Узбекистан. Работниците от азиатската държава са основна сила в кравефермата във великотърновското село Плаково, която е една от най-големите в региона. Общо 12 души от азиатската държава се трудят към момента в стопанството на крупния животновъд Георги Тончев.
„Очакваме скоро да пристигнат още узбекистанци и така чуждестранните ни работници ще станат 18. Те се занимават изцяло с отглеждането на крави. Доволен съм, справят се много добре с дейностите във фермата. Освен това са коректни, работливи, съвестни и сърдечни“, споделя Тончев.
Той допълва, че има доста узбекистанци от областта Навой, които работят в животновъдни ферми в цялата Великотърновска област и по-конкретно в селата Къпиново, Плаково, Масларево, Никюп, както и в две бургаски села.
Фермерът посочва още, че първоначално било изключително сложно да се уреди пребиваването на работници от далечната страна у нас. Издава ли се три- , шест- и деветмесечни визи, тип С и тип D.
„Например преди 3 години земеделец от Търговище беше заявил, че му трябват работници за кампания през май, но те дойдоха през октомври, когато вече нямаше работа за тях. Примоли ми се да ги взема, за да не ги връща. Сега вече пристигат до около два месеца след като сме подали заявки.
Напоследък режимът е значително облекчен. Дори от началото на тази година от Българската агенция по заетостта започнаха да ми се обаждат като настояват, когато има проблем, да ги информирам. До скоро това беше немислимо. Нямахме никакви контакти с ведомството. Само една електронна поща беше посочена в сайта им и осъществяването на комуникация беше невъзможно“, разказва Тончев.
Той разкрива още, че работниците са сезонни и от тях могат да се възползват животновъди, фирми от горското стопанство, хотелиери и ресторантьори. Останалите браншове също могат да наемат чужденци с постоянни трудови договори, но процедурата е доста по-дълга.
„Има бизнесмени, които търсят да наемат узбекистанци на работа, а и много желаещи узбекистанци да дойдат да работят у нас. Ако се спре по някаква причина този внос на работна ръка, аз лично ще трябва да затворя стопанството си“, коментира Тончев.
Той е категоричен , че откакто узбекистанците работят във фермата му, добивите на мляко са се увеличили двойно и стопанството се е разраснало, защото много добре се грижат за животните.
„Доволни сме и от българските си служители. Постигнали сме симбиоза между родните и чуждестранните работници. Затова и работата върви добре. Опитваме се да внедряваме и нови технологии, но основният капитал на нашата фирма е качеството на човешкия труд. Предстои да инвестираме в нова техника и в обновяване на автопарка.
Добрата практика вече се е разчула и други фермери от региона искат да приложат челния опит като наемат работна ръка от Узбекистан.
По този повод на посещение във Великотърновска област преди няколко месеца бе Абдуразак Мирзаев, вицепрезидент на Академията на науките в Узбекистан, председател на Навойското отделение на Академията на науките и местен депутат от Навойска област.
Мирзаев се срещна с местни земеделски производители и представители на бизнеса- говедовъди, овцевъди, растениевъди, производители на плодове, на фуражи, лозаро-винари, пчелари и др. в Арбанаси. Обсъдени бяха две основни теми – осигуряване на работна ръка в земеделието и туризма от Узбекистан, и възможности за експортиране на български екологични продукти на пазара в страната му.
„В Навойска област има висока младежка безработица и е държавна политика да се търсят възможности за работа в чужбина. Властите в Узбекистан съдействат за осигуряване на заетост на млади хора в България“, заяви Абдуразак Мирзаев.