За изминалите четири месеца на 2025 г. инспекторите по труда са извършили 2156 проверки в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“. Установени са 9323 нарушения на трудовото законодателство, от тях 5318 засягат осъществяването на трудовите правоотношения. Това съобщиха от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ГИТ).
Установените случаи на работа без трудов договор са 219. По закрилата на непълнолетни са установени 42 нарушения, а тези, свързани с трудовата заетост на чужденци в България, са 72.
от ГИТ посочват, че секторът е рисков по отношение на използването на различните му проявления – от липса на трудови договори или договаряне на фиктивни условия в тях, до нарушения по заплащането на труда, работното време, отпуските и др.
Напомнят на работещите, че писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане гарантира в най-пълна степен техните трудови права. Той се сключва преди постъпване на работа. Преди реално да започне работата, работникът или служителят трябва да е получил екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в Националната агенция за приходите (НАП), както и длъжностна характеристика.
Работодателят няма право да допуска наетия до работното му място, преди да е регистрирал в НАП трудовия му договор. Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план и пенсията.
Според българското законодателство работата без трудов договор не е маловажно нарушение и при всеки установен такъв случай контролните органи на Инспекцията по труда задължително налагат санкция от 1500 до 15 000 лв. Тези нарушения са и основание за отстраняване на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки. Всеки работник или служител може да провери с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП, дали трудовият му договор е регистриран и какъв е реалният доход, върху който го осигурява работодателят.
За да бъдат защитени трудовите права на работниците и служителите, следва те да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно. Трябва също да подават сигнали, докато са още на работните си места и може да бъде установено безспорно, че полагат труд без сключен трудов договор. В Инспекцията по труда често постъпват сигнали от работници, които са работили без трудов договор и не им е платено, след като са освободени.