Гърция ще изплати предсрочно спасителните заеми от 2010 г.

Гърция планира да изплати заемите от първата си спасителна програма 10 години предсрочно, заяви министърът на финансите Кириакос Пиеракакис - ход, който трябва да облекчи дълговото бреме на страната в бъдеще. 

„До 2031 г. той трябва да е напълно зад гърба ни“, каза той в интервю за телевизия Bloomberg от Брюксел в понеделник. Фискалната предпазливост не е политически избор, „а начин на живот“, добави той. 

Съгласно съществуващия график последното погасяване на този набор от заеми беше предвидено за 2041 г., но сега правителството в Атина иска да изплати цялата сума до 2031 г., каза Пиеракакис. 

Понастоящем Гърция дължи 31,6 млрд. евро (35,1 млрд. долара) по т.нар. гръцки кредитен механизъм от общо 52,9 млрд. евро първоначални заеми, отпуснати от държавите от еврозоната още през 2010 г., информира Bloomberg. Страната получи общо три международни спасителни програми, предимно от държавите от еврозоната, по време на продължилата почти десетилетие криза с държавния дълг. 

Стъпката за предсрочно погасяване на допълнителните заеми идва в момент, когато Гърция преизпълнява фискалните си цели, което ще помогне за облекчаване на задълженията на страната от 2032 г. нататък. 

През 2018 г. спасителният фонд на еврозоната одобри набор от мерки за облекчаване на дълга на Гърция, включващи - наред с другото - отлагане на лихвите и амортизацията, което означава, че страната ще започне да изплаща по-голямата част от заемите си, отпуснати в контекста на втория спасителен заем, едва през 2033 г. 

Публичният дълг на страната спадна до 153,6% от БВП през 2024 г. в сравнение с целевия показател от 154%, като също така намаля в номинално изражение. През тази година се очаква той да спадне под нивото от 150%. 

Бързото свиване на дълговото бреме на Гърция, съчетано със силната икономика и преизпълнението на бюджета, са сред причините, поради които кредитният рейтинг на страната възвърна инвестиционния си статут. 

Гърция е една от едва шестте държави от Европейския съюз, които отбелязаха бюджетен излишък през 2024 г. - неочаквано постижение, което се дължи главно на усилията на правителството да се бори с укриването на данъци.

Най-четени