На тържествената церемония в Художествената галерия „Борис Денев“ стана ясно, че старопрестолният град ще се кандидатира за Европейска столица на културата за 2032 година
В навечерието на най-българския празник за десети път бе връчена наградата „Култура“ на Община Велико Търново. Церемонията се състоя в Художествената галерия „Борис Денев“. На тържественото събитие присъстваха кметът Даниел Панов, зам.кметът Нейко Генчев, председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, директори на културни институции, творчески организации, почетни граждани, носители на наградата „Велико Търново“, общественици.
„Вие сте съвременните будители на историческата и духовна столица на България – Велико Търново. Няма по-голямо щастие да бъда с вас в навечерието на най-българския празник – 24 май. Благодаря ви, че прославяте града ни. Отличия признават вашето творчество. Поклон пред вас. Горд съм с вас и винаги ще се гордея. Горд съм, че пишем новите страници на културата на историческата и духовна столица на България. Да имате много вдъхновения и тази обич към любимия ни град, я предавайте и на младите творци, да следват вашия пример“, заяви кметът Даниел Панов.
Отличието бе присъдено в няколко подкатегории. Писателката Светла Андреева получи приз за ярки постижения в областта на литературата. Тя благодари на Комисията по култура и на всички свои читатели, които са я подкрепяли през творческия и път, както и на своя редактор. Нейната номинацията бе предложена от Културно-просветно движение „Клуб – Велико Търново“.
Художникът Румен Димитров – Попа бе отличен за постиженията си в областта на изобразителното изкуство. Наградата взе синът му Йоан Михов, заради негови творчески ангажимент в чужбина. Номинацията бе от Художествена галерия „Борис Денев“.
Художничката Елена Стоева спечели наградата за ярки постижения в областта на културно-историческото наследство, архитектура и естетизация на градската среда.
„Благодаря на Съюза на българските журналисти във Велико Търново за номинацията. Приятно е човек да бъде забелязан и признат. Благодаря и на дамите от „Клубът“, с които правим изключителни неща. Нека Велико Търново освен историческа и духовна столица на България, да бъде и културна столица. Има всички предпоставки за това“, каза в словото си Елена Стоева.
Световно признатият фотограф Никифор Тодоров грабна отличие за ярки постижения в областта на аудиовизуалните изкуства и фотографията.
„Чест е да получа наградата си в историческата и духовна столица на България. Снимах града с много грижа. И нека светлината да бъде зад вас, когато снимате“, пожела Тодоров.
Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ в старопрестолния град пък предложи журналистът Мартин Георгиев за наградата за публицистика в областта на културата.
„Най-хубавите награди са вкъщи. Голяма чест и отговорност е да получа наградата "Култура" в историческата и духовна столица на България. Посвещавам я на колегите журналисти, с които скоро ще учредим награда на СБЖ – Велико Търново, която ще връчваме на 1 ноември. Ще я получават журналисти, пиари, фотографи и др. Благодаря на „София филм фест“ и Общината, че дадоха гласност на филма ми „От другата страна“, сподели пред присъстващите Мартин Георгиев.
В категорията „Най-успешен дебют или изява на млад творец“ с отличие бе удостоен Никола Анастасов. Развълнуван, той благодари на Мартин Карагеоргиев и Стефан Стефанов от сдружение „Движение на просветителите“.
Всички наградени получиха статуетка „Икар“ на скулптора Иван Иванов, нагръден знак на награда „Култура, грамота и ваучер на стойност 2000 лева за създаване на културен продукт или творческо събитие от календара за културните събития на Община Велико Търново.
В края на церемонията Даниел Панов обяви, че кани всички наградени през всичките 10 години при номинирането и обсъждането на кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2032 година.